Amalgamat Stomatologiczny

352

Amalgamat Stomatologiczny

Co to jest?

Ty albo dentysta może zauważyć szary, niebieski albo czarny punkt w jamie ustnej, który wygląda jak tatuaż. Dentyści nazywają te miejsca tatuażowym amalgamatem. Może pojawiać się w jamie ustnej od plomb z amalgamatem albo metalowych sztucznych szczęk (znanych również jako „czapki” albo „korony”). Plomby z amalgamatem zawierają srebro, cyn, rtęć, miedź i cynk. Tatuaże amalgamatu składają się z maleńkich metalowych cząstek wypełnienia albo korony, które zostaje osadzone w tkance. Mogą pojawiać się na dziąsłach, policzkach, wargach, języku albo podniebieniu.

Tatuaże są płaskie i zazwyczaj bardzo małe – tylko kilka milimetrów. Ale są stosunkowo łatwe do zaobserwowania.

Tatuaż może się utworzyć, podczas gdy dentysta będzie umieszczać albo usuwać wypełnienie albo koronę, która zawiera metal, może również wystąpić podczas wielu innych zabiegów stomatologicznych, takich jak usunięcie zęba albo leczenie kanałowe. Tatuaż może także pojawić się z czasem. Na przykład, wypełnienie zewnętrzne na boku zęba może dotykać Twojego policzka, wówczas cząstki z wypełnienia ścierają się z czasem i tworzą amalgamat tatuażowy.

Tatuaże amalgamatu są dość częste, choć wielu ludzi nawet nie wie, że je ma.

Tatuaże nie są niebezpieczne i nie powodują krzywdy. Jednakże niewielki procent szarych/niebieskich obszarów nie jest tatuażem amalgamatu. Te inne obszary mogą być przedrakowe, nowotworowe albo nawet normalne naczynia krwionośne. Muszą zostać zbadane przez specjalistę, chirurga jamy ustnej albo dentystę z przeszkoleniem w patologii albo stomatologii.

Jeśli szary/niebieski obszar w Twojej jamie ustnej staje się większy albo zmienia kolor, skontaktuj się z dentystą natychmiast. Dentysta postawi diagnozę albo skieruje Cię do odpowiedniego specjalisty.

dentysta online

Objawy

Tatuaże amalgamatu nie mają objaw. W większości przypadków ludzie nawet nie wiedzą, że je mają. Zazwyczaj zostają odkryte podczas dentystycznej wizyty albo badań okresowych na raka jamy ustnej.

Diagnoza

Aby zdiagnozować tatuaż amalgamatu dentysta musi obejrzeć dokładnie to miejsce i sprawdzić Twoją dentystyczną historię, obejmującą czy masz srebrne plomby lub miałeś je w przeszłości. Zdjęcie rentgenowskie czasami może wskazać metalowe cząstki jeśli są wystarczająco duże.

Niektóre niebieskie albo szare miejsca mogą zdradzać oznaki wczesnego nowotworu a nie tatuażu amalgamatu. W takich przypadkach dentysta skieruje Cię na biopsję. W biopsji mały kawałek tkanki zostanie pobrany i zbadany w laboratorium. Biopsje wykonuje się często w przypadku gdy obszar stał się większy albo zmienił kolor z czasem – na przykład z szarego na czarny.

Oczekiwany Czas Leczenia

Tatuaż amalgamatu jest stały chyba, że zostanie chirurgicznie usunięty.

Zapobieganie

Dentysta może ograniczyć szanse występowania amalgamatu. Zwykły sposób, aby to robić jest użycie gumowego ślinochronu w jamie ustnej podczas dentystycznych zabiegów. Jest to płaski kawałek lateksu, który odizolowuje określone zęby od reszty twoich ust. Jednakże używanie ślinochronu nie zagwarantuje na 100% że tatuaż amalgamatu nie nastąpi.

Leczenie

Jeśli Ty albo dentysta zauważycie niewielki szary albo niebieski obszar w jamie ustnej, zdjęcie rentgenowskie powinno być zrobione i przeanalizowane w celu wykrycia metalowych cząstek. Obszar powinien zostać zmierzony w celu sprawdzenia przez dentystę czy się nie powiększa z czasem.

Jeśli obszar staje się większy albo zmienia kolor, biopsja powinna być wykonana natychmiast. Jeśli biopsja wykaże przedrakowe albo rakotwórcze komórki niezbędne będzie usunięcie całego obszaru.

Jeśli obszar okaże się być tatuażem amalgamatu leczenie nie jest niezbędne. Jednakże możesz poprosić o usunięcie amalgamatu, jeśli znajduje się na krawędzi Twojej wargi albo w miejscu widocznym, co sprawia dla Ciebie dyskomfort.

Q-switched ruby laser (szybkozmienne lasery rubinowe) używane do rozbicia cząsteczki metalu, wówczas komórki w ciele będą mogła wymazać je albo wchłonąć w skórę. Porozmawiaj z dentystą o konieczności usunięcia tatuażu chirurgicznie z kosmetycznych powodów.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli zauważysz szary, czarny albo niebieski obszar na dziąsłach albo policzku skontaktuj się albo odwiedź Swojego dentystę. Dentysta prawdopodobnie oznaczy ten obszar w wykresie swoich notatkach, jeśli jest to tatuaż amalgamatu.

Jeśli obszar jest obolały albo wydaje się rosnąć albo zmieniać kolor z czasem odwiedź dentystę aby to sprawdził. Dentysta może skierować Cię do specjalisty na biopsję. Specjalistą w tej dziedzinie jest chirurg jamy ustnej albo dentysta z przeszkoleniem w patologii albo stomatologii.

Rokowanie

Ponieważ tatuaże amalgamatu nie powoduje żadnej krzywdy, rokowanie jest bardzo dobre. Leczenie nie jest konieczne, większość ludzi nawet nigdy nie zauważa u siebie amalgamatu.