Co znajduje się w twoim ustach?

Aby zrozumieć co się dzieje, gdy twoje zęby psują się pomocna jest znajomość jamy ustnej. Oto kilka zagadnień:

  • Ślina – twoje usta i zęby ciągle są maczane w ślinie. Nigdy nie zwracamy szczególnej uwagi na temat śliny, ale ten płyn jest niezwykle ważny gdyż pomaga chronić zdrowie naszych ust. Ślina utrzymuje zęby oraz inne części ust wilgotne i zmywa kawałki jedzenia. Ślina zawiera minerały, które wzmacniają zęby. Obejmuje czynniki buforujące, obniżające poziomy kwasu, który może powodować próchnicę zębów. Ślina również zabezpiecza przed niektórymi wirusami oraz bakteriami.
    dentysta online
  • Płytka nazębna – płytka jest miękką, lepką substancją, która przykleja się do zębów, porównując jak dżemem do łyżki. Zawiera kolonie bakterii oraz inne organizmy w kępach kawałków jedzenia. W tej mieszance bakterii produktów znajdują się również krwinki białe oraz tkanki ciała. Osad rośnie, gdy bakterie przyklejają się do zęba i zaczynają się mnożyć. Osad zaczyna kształtować się ponownie jak tylko ząb zostanie oczyszczony. W miarę upływu czasu osad gęstnieje. W ciągu dwóch do sześciu godzin osad obfituje w bakterie, które mogą powodować ubytki.
  • Kamień – jeśli płytka nazębna zostanie pozostawiona bez oczyszczania wystarczająco długo, wchłania minerały ze śliny. Te minerały tworzą kryształki i płytka zostaje pokryta kamieniem. Wówczas nowe formy osadu tworzą się na istniejącym kamieniu. Ta nowa warstwa również może stwardnieć.
  • Bakterie – mamy wiele typów bakterii w naszych ustach. Niektóre bakterie są dobre, gdyż pomagają kontrolować niszczące bakterie. Jeśli chodzi o rozkład bakterii: Streptococcus mutans (odmiana paciorkowca) oraz Lactobacilli (Lactobacillus – pałeczka mlekowa) powodują największe uszkodzenia naszych zębów.