Fluor a Twoje Zęby

 

Znaczenie fluoru dla zębów

Szkliwo, zewnętrzna warstwa korony zęba, jest wykonana z mineralnych kryształów blisko osadzonych. Codziennie minerały rozpuszczają i odbudowują się wewnątrz szkliwa. Tracenie minerałów jest nazywane demineralizacją. Zyskiwanie ich z powrotem jest nazywane remineralizacją.

dentysta online

Demineralizacja zaczyna się od bakterii w płytce nazębnej. Bakterie żywią się cukrem i innymi węglowodanami w jamie ustnej i wytwarzają kwasy. Kwasy rozpuszczają kryształy w szkliwie zęba. Strata szkliwa jest utrzymywana w równowadze przez remineralizację. W tym procesie minerały w ślinie, takie jak fluorek, wapń i fosforan, są odbudowywane. Zbyt duża utrata minerałów bez dość wystarczającej remineralizacji może doprowadzić do próchnicy.

Fluor pomaga zębom na dwa sposoby. Kiedy dzieci jedzą albo piją fluorek w małych dawkach, to wchodzi do krwiobiegu i staje się częścią ich rozwijających się zębów stałych. Połknięty fluor również stają się częścią śliny i wzmacniają zęby od zewnątrz. Kwasy są wówczas mniej zdolne na uszkadzania szkliwa zębów przez fluorek.

W dodatku, stosując fluorek bezpośrednio na zęby zużywając pastę do zębów z fluorem albo płukając zęby także chronimy przed atakiem kwasów. Dzieci i osoby dorosłe również mogą mieć przeprowadzane zabiegi fluoryzowane u dentysty. Fluorek stosowany do zewnętrzna części zębów pomaga remineralizacji, przyśpieszając ją. Zabiegi fluoryzowane stosowane u dentysty są wystarczająco silne, aby zakłócić produkcję kwasów przez bakterie.

 

Zabiegi fluorem

Fluor w żywności, suplementach i wodzie wchodzi do krwiobiegu przez żołądek. Stamtąd jest wchłaniany do organizmu, wówczas fluor u dzieci staje się dostępny dla zębów, które rozwijają się w szczęce. U osób po 16 roku życia połknięty fluor nie jest dostępny dla zębów.

Aktualne produkty fluoryzowane są stosowane bezpośrednio na zęby. Obejmują one: pastę do zębów, płyn do płukania ust i zabiegi profesjonalnie zastosowane – fluoryzowane. Zabiegi fluoryzowane dotyczące aktualnych problemów zębów w jamie ustnej tylko na krótką chwilę zapobiegają problemowi. Jednakże, poziom fluoryzacji w jamie ustnej pozostaje wyższy przez kilka godzin.

Zabiegi fluoryzowane są wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Stosowane w postaci żelu, pianki albo lakieru. Fluorek użyty w tych zabiegach ma wyższą skuteczność niż płyny do płukania ust na receptę albo pasty do zębów.

Suplementy fluoryzowane również są dostępne na receptę. Zwykle są one stosowane u dzieci, które żyją w obszarach gdzie dopływ wody nie zawiera dość fluorku. Dzieci, które potrzebują suplementów otrzymują je w wieku od 6 miesiąca życia do 16 roku życia.

Suplementy fluoryzowane: kto je potrzebuje?

Dzieci między 6 miesiącem a 16 rokiem życia które nie piją fluorowaną wodę powinny brać fluoryzowane suplementy. Dostępne jako płyny dla młodszych dzieci i tabletki dla starszych dzieci. Pediatra albo dentysta może je zalecić.

Jeśli twoje dziecko miało próchnicę albo ma wysokie ryzyko próchnicy, powinno stosować dodatkowy fluor, który wspomoże remineralizacji. Płyny fluoryzowane do płukania ust są zalecone dla dzieci powyżej 6 roku życia. Można je znaleźć w sekcji płukania jamy ustnej w większości sklepów.

Dentysta może zalecić płyny fluoryzowane i żele, jeśli twoje dziecko będzie potrzebować wyższego poziomu fluorku. Należy pilnować dzieci gdy wykorzystują jakikolwiek produkt fluoryzowany. Trzymaj fluorek poza zasięgiem małych dzieci.

Czy Fluor może szkodzić?

Fluor jest bezpieczny i skuteczny, kiedy używa się go jak należy. Wszystkie wody – systemy fluoryzacji są sprawdzane codziennie do utrzymania bezpiecznego poziomu fluoryzacji do picia. Rodzice powinni nadzorować korzystanie z wszystkich produktów fluoryzowanych w domu.

Fluoryzowane – suplementy w postaci tabletek powinny być przechowane bezpiecznie z dala od małych dzieci. Te suplementy są przyjmowane każdego dnia w małych ilościach. Dawka może obejmować 0.25 do 1 miligrama dziennie w oparciu o wiek dziecka i ilości fluorku w wodzie.

Dentyści ograniczają ilość tabletek w celu zmniejszenia ryzyka przedawkowania. Aby uniknąć jakiejkolwiek szans przedawkowania nie gromadź zapasów tabletek fluoryzowanych w domu. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ryzyka fluoryzacji porozmawiaj z dentystą albo lekarzem.

Toksyczne dawki fluoru są uzależnione od wagi. Na przykład, toksyczna dawka fluoru w przypadku 2-letniego dziecka o wadze 22 funty wynosi 320 miligramów. Dla 8-letniego dziecka o wadze 45 funtów, toksyczna dawka to 655 miligramów.

W porównaniu z 8-uncji szklanki wody fluoryzowanej do 1 część na milion zawiera 0.25 miligramy fluorku. Ponieważ produkty fluoryzowane są używane w tak małych ilościach, bardzo trudno jest otrzymać dawkę toksyczną wykorzystując produkty fluoryzowane w domu.

Wszystkie dzieci powinny używać fluorowaną pastę do zębów. Jeśli twoje dzieci są młodsze niż 6 latek, należy być ostrożnym podczas użycia gdyż małe dzieci mające duże szanse połknąć pastę do zębów po czyszczeniu zamiast wypluć i wypłukać. Ilość pasty do zębów dla małych dzieci powinna być wielkości grochu na szczoteczce. Po wyczyszczeniu przypilnuj dziecko, aby porządnie wypłukało usta. Unikaj fluorowanej smakowe pasty do zębów, która zachęca dzieci do połykania.

Połknięcie pasty do zębów, podczas gdy zęby rozwijają się może spowodować defekt kosmetyczny znany jako fluoroza. Łagodna fluoroza pojawia się jako białe plamki na zębie, zauważalne dla większości. Połykanie dużych ilości fluorku może powodować „cętkowane-w kropki” brązowe szkliwo. Jest to nietypowe i występuje głównie w obszarach gdzie występuje naturalnie wysoki poziom fluoru w wodzie.