Bezpośrednie Efekty Jedzenia A Zdrowie Jamy Ustnej

Zmiany zaczynają się w jamie ustnej jak tylko zaczynasz jeść. Bakterie w jamie ustnej wytwarzają kwasy. Kwasy uruchamiają proces, który może doprowadzać do ubytków.

dentysta online

Jak to się dzieje?

Wszystkie węglowodany ostatecznie rozbijają się na cukier prosty: glukoza, fruktoza, cukier słodowy i laktoza. Ulega fermentacji węglowodanów w jamie ustnej. Niektóre pokarmy nie rozkładają się do czasu, gdy nie dotrą do przewodu pokarmowego.

Ulegające fermentacji węglowodany działają z bakteriami do tworzenia kwasów, które rozpoczynają proces próchnicy i ostatecznie niszczą zęby. Obejmują one oczywiście słodką żywność, takie jak ciasteczka, ciasta, napoje gazowane i cukierki. Ale również obejmują mniej oczywiste jedzenie, takie jak chleb, krakersy, banany i płatki śniadaniowe.

Niektóre bakterie na zębach wykorzystują cukry z tego jedzenia i wytwarzają kwasy. Kwasy rozpuszczają minerały wewnątrz szkliwa zębów. Proces ten jest nazywany demineralizacją. Zęby również mogą odzyskiwać minerały, ten naturalny proces jest nazywany remineralizacją. Ślina pomaga odbudowywać minerały, tak samo fluorek i niektóre pokarmy.

Próchnica dentystyczna zaczyna się wewnątrz szkliwa zębów, gdy minerały rozpuszczają się szybciej niż są odzyskiwane.

Im dłużej jedzenie pozostaje na zębach, tym więcej kwasów zostanie wytworzonych. Tak więc węglowodany, takie jak rodzynki, mogą wytworzyć dużo kwasów powodujących uszkodzenia. Inne paczkowane jedzenie, które łatwo przywiera do zębów również powoduje próchnicę. Chipsy są takim przykładem. Zjedz garść chipsów i zobacz jak długo musisz się męczyć aby wyjąć wszystkie kawałki spomiędzy zębów. Zęby z wieloma kącikami i szczelinami, takie jak zęby trzonowe, są najbardziej narażone na przechowywanie jedzenia, dlatego mają skłonności do zwiększonej próchnicy.

Na domiar złego, wiele produktów jest niezdrowych dla zębów nie tylko do produkcji kwasów, lecz także podczas gdy są one spożywane. Kwasy wytwarzają się przez następne półgodziny po zjedzeniu.

W zależności od jedzenia i picia bakterie wytwarzają kwasy niemal bez przerwy. Tak się dzieje, jeśli sączysz napój gazowany albo posłodzoną kawę w ciągu dnia. Jedzenie wielu małych słodkich albo bogatych w skrobię przekąsek może wywoływać taki sam efekt. Wynikłe uszkodzenia kwasu powoduje próchnicę. Badania wykazały, że osoby, które jedzą cukierki jako przekąski między posiłkami mają wyższy wskaźnik próchnicy niż, osoby które jedzą tyle samo cukierków z posiłkami.

Z drugiej strony, niektóre pokarmy pomagają chronić zęby przed próchnicą. To dlatego, że zwiększają przepływ śliny który neutralizuje kwasy wytwarzane przez bakterie. Przyczynia się to do zmniejszenia prawdopodobieństwa, że szkliwo utraci minerały. Na przykład, dojrzewający ser zjedzony zaraz po innym jedzeniu przyczynia się do buforu kwasów.

Żucie gum bez cukru również pomaga zabezpieczać zęby przed ubytkami. Ksylitol jest składnikiem w niektórych gumach bez cukru. Wykazano, że ten środek słodzący zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej. Pomaga również chronić zęby przed efektem kwasu. Większość bezcukrowych gum i cukierków zwiększa przepływ śliny, która pomaga zabezpieczać zęby przed bakteriami.

Długotrwałe Skutki

Podobnie jak pozostałej części ciała, zdrowie jamy ustnej zależy od ogólnego zdrowia. Tak naprawdę, usta są bardzo wrażliwe na złe odżywianie, które może powodować utratę zębów, poważne zapalenia przyzębia (dziąseł) i nieświeży oddech.