Zębodół (Zapalenie Kości Zębodołu)

Zębodół (Zapalenie Kości Zębodołu)

Co to jest?

Suchy Zębodół jest problemem, który może wystąpić po tym jak ząb zostanie usunięty. Zazwyczaj po usunięciem zęba skrzep krwi tworzy się w połączeniu zębowo-zębodołowym albo w miejscu gdzie ząb był. Ponieważ obszar goi się, kość i tkanka dziąsła stopniowo zastępują ten skrzep. Jeśli skrzep zostanie wymyty kość jest narażona na działanie powietrza i jedzenie, co jest nazywane suchym zębodołem. Może być niezwykle bolesne.

Suchy zębodół najczęściej występuje u osób z cukrzycą, palaczy i u kobiet, które biorą pigułki antykoncepcyjne. Występuje 3% do 5% po usunięciu zęba. Jest bardziej powszechny po usunięciu zębów przedtrzonowych albo trzonowych, szczególnie zębów mądrości (trzeci ząb trzonowy) w szczęce dolnej.

dentysta online
konsultacja online
periodontolog online
dentysta konsultacja zdalna

Objawy

Suchy zębodół powoduje ból w, jak i wokół miejsca gdzie ząb został wyrwany. Ból zazwyczaj zaczyna się w trzecim albo czwartym dniu po operacji i może rozprzestrzeniać się. Wiele osób, które miały usunięte dolne zęby trzonowe mogą odczuwać ból w uchu. Ból jest ostry. Środki przeciwbólowe zazwyczaj nie przynoszą ulgi. Suchy zębodół może również powodować nieświeży oddech i nieprzyjemny smak w jamie ustnej.

Diagnoza

Dentysta postawi diagnozę w oparciu o Twoje objawy i badanie kliniczne. Dentysta zbada miejsce usunięcia zęba, czy kość jest odsłonięta. Może również zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby sprawdzić czy kawałki zęba albo kości są w połączeniu zębowo-zębodołowym.

Oczekiwany Czas Leczenia

Zębodół może trwać jeden do kilku tygodni. Leczenie może znacznie zredukować ból. Zębodół, który nie goi się po kilku tygodniach może być narażony na inne choroby.

Zapobieganie

Kilka kroków, które mogą zmniejszyć ryzyko suchego zębodołu:

  • Dobra higiena jamy ustnej
  • Czyste zęby w momencie wyrwania
  • Nie należy pij przez słomkę ani wypluwać często śliny po usunięciu zęba, gdyż to może spowodować usunięcie skrzepu
  • Jeśli palisz, spróbuj przestać przed operacją. Jeśli jest to zbyt trudne postaraj się chociaż nie palić dzień przed operacją oraz co najmniej dwa tygodnie po operacji. Palenie spowalnia leczenie i powodu zakażenia
  • Jeśli zażywasz tabletki antykoncepcyjne, należy zaplanować operację w dniach 23 do 28 cyklu
  • Unikaj energicznego płukania usta przez pierwsze 24 godziny po operacji, pozwoli to skrzepowi utwardzić się. Czyść i płucz jamę ustną łagodnie przez następny tydzień. Dentysta może zalecić przeciwbakteryjny płyn do płukania, który należy używać przed i po operacji
  • Należy przestrzegać wszystkie zalecenia lekarza przed i po operacji

Leczenie

Dentysta opłucze połączenie zębowo-zębodołowe solą fizjologiczną albo antyseptycznym roztworem, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Możesz otrzymywać znieczulenie, aby zminimalizować jakąkolwiek niewygodę. Następnie połączenie zębowo-zębodołowe zostanie wypełnione leczniczą substancją opatrunkową albo masą. Możliwe, że będziesz musiał przez kilka dni odwiedzać lekarza codziennie do czasu gdy problem nie zostanie rozwiązany.

Niektóre opatrunki roztapiają się same, inne muszą zostać zmienione albo usunięte. Niektórzy dentyści używają rozpuszczalnych gąbek nasączonych antybiotycznym roztworem. Dentysta może zalecić leki przeciwbólowe.

Jak tylko dentysta stwierdzi, że opatrunki nie są już potrzebne wyjaśni jak należy opłukiwać połączenie zębowo-zębodołowe.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z dentystą jeśli masz głęboki ból, który zaczął się kilka dni po tym jak ząb został usunięty i wydaje się boleć właśnie z tego miejsca.

Rokowanie

Po rozpoczęciu leczenia, ból ustępuje szybko i połączenie zębowo-zębodołowe zostaje wyleczone całkowicie w ciągu kilku tygodni. Większość pacjentów wymaga umieszczenia jednego albo dwóch opatrunków.