Włókniaki

Włókniaki

Co to jest?

Włókniaki są hipertrofiami tkanki miękkiej w jamie ustnej. Pojawiają się jako wypukłe, stosunkowo małe obszary. Najczęściej występują na wargach, wewnątrz policzków i na języku. Włókniaki są zazwyczaj różowe. Mogą być również białawe albo jasnego kolory. Jeśli zostaną poranione mogą być czerwonawe albo niebieskawe.

Włókniaki mogą pojawiać się z powodu stałego podrażniania warg, policzków wewnątrz, albo języka. Podrażnienie może być spowodowane przez:

  • Nawyk gryzienia tych obszarów
  • Zgrzytanie zębami (bruksizm)
  • Pocieranie źle dopasowanych protez dentystycznych albo ostrych obszarów na zębie

Jeśli jedno miejsce w jamie ustnej będzie ciągle ranne, może się utworzyć tkanka bliznowata. To również może pobudzać podstawowe tkanki do wzrostu.

Włókniaki mogą rozwijać się tygodniami, miesiącami albo latami.

dentysta online

Objawy

Poza widzeniem albo czuciem włókniaka zazwyczaj nie ma żadnych objawów. Włókniaki mogą rosnąć z czasem.

Diagnoza

Zazwyczaj tylko wizualne badanie i kilka pytań dentysty wystarczy aby określić włókniak i ustalić przyczynę. Włókniak może zostać usunięty w celu potwierdzenia diagnozy. W takim przypadku należy zbadać go w laboratorium aby upewnić się, że nie jest spowodowany przez chorobę.

Oczekiwany Czas Leczenia

Włókniak nie goi się za czasem chyba, że zostanie usunięty operacyjnie.

Zapobieganie

Aby uniknąć włókniaków musisz unikać jakichkolwiek zwyczajów, takich jak gryzienie warg albo policzków wewnątrz. Jeśli zgrzytasz zębami poproś dentystę aby zaopatrzył Cię w ochraniacz nocny.

Leczenie

Włókniak wyrośnie jeśli obszar będzie ciągle podrażniany i ranny. Dentysta prawdopodobnie usunie włókniak, który jest duży albo przeszkadza w mówieniu.

Gdy włókniak zostaje usunięty, tkanka zostaje wysyłana do laboratorium w celu wykonania badania. Jeśli pijesz dużo alkoholu albo palisz dentysta może zalecić biopsję w celu wykluczenia raka jamy ustnej. Inną przyczyną biopsji jest jeśli włókniak ma nietypowy kolor. Nie są znane przypadki gdzie włókniak staje się nowotworowy z czasem.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli zauważysz opuchliznę, wypukłość albo guz w Twojej jamie ustnej odwiedź dentystę.

Rokowanie

Rokowanie jest dobre jeśli przyczyna może być określona. Nawet po usunięciu włókniaki mogą powracać, jeśli Twoje nawyki albo problem nadal występuje.