Zapalenie przyzębia

Zapalenie przyzębia

Co to jest?

Zapalenie przyzębia jest grupą schorzeń. Wszystkie z nich wiążą się zapaleniem dziąseł i innych struktur, które podtrzymują zęby. Choroba ta często zaczyna się od zapalenia dziąseł.

Zapalenie przyzębia jest spowodowane przez bakterie, które powodują zakażenia w jamie ustnej. Twój organizm próbuje zwalczać zakażenie, niektóre z substancji, które Twój organizm wytwarza mogą być szkodliwe, powodując uszkodzenia kości szczęki i wiązadeł wokół zębów.

Jeśli ten proces trwa długo, zęby stają się luźne, tworzą się kieszenie między zębami a dziąsłami. Te kieszenie są miejscami gdzie rozwija się więcej bakterii. Jeśli Twoje zapalenie przyzębia nie zostanie wyleczone, Twoje zęby mogą staną się luźne i wypadną.

Zapalenie przyzębia nie jest zazwyczaj bolesne.

Starsze osoby jak również osoby, które palą są bardziej narażone na zapalenie przyzębia. Palenie może zwiększać uszkodzenie tkanek podtrzymujących Twoje zęby.

dentysta online

Objawy

Objawy obejmują:

  • Czerwone, spuchnięte albo krwawiące dziąsła
  • Recesje dziąseł
  • Luźne zęby
  • Nieświeży oddech
  • Nieprzyjemny smak w jamie ustnej

Wiele osób nawet nie wie, że te objawy mogą być oznakami tego problemu.

Diagnoza

Dentysta zbada Twoją jamę ustną. Sprawdzi Twoje dziąsła za pomocą dentystycznej sondy. Jeśli masz zapalenie przyzębia, sonda wejdzie głębiej między twoimi zębami a dziąsła niż zwykle.

Dentysta zbada Twoje ruszające się zęby. Normalne że zęby mogą się przesuwać nieznacznie, nawet u osób, które nie mają zapaleniem przyzębia, lecz zęby mogą być luźniejsze niż zwykle u osób z zapaleniem przyzębia, z powodu uszkodzenia włókien i kości wspierających zęby.

Dentysta może również wykonać zdjęcia rentgenowskie, aby mieć porównanie ze starszymi prześwietleniami, sprawdzając czy Twoje zęby i kość uległy zmianie.

Oczekiwany Czas Leczenia

Zapalenie przyzębia całkowicie nie może być odwrócone. Czasami uszkodzone włókna i kości odrastają, lecz w większości przypadkach niestety nie.

Leczenie choroby może zapobiec powstawaniu większemu uszkodzeniu. Poprawi również zdrowie Twojej jamy ustnej i zębów.

Zapobieganie

Codzienne szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną (rano i wieczorem) może pomóc zapobiec zapaleniu przyzębia oraz regularne wizyty u dentysty w celu profesjonalnego oczyszczania jamy ustnej. Jeśli palisz to zrezygnuj z tego nawyku, zredukuje to Twoje ryzyko występowania tej choroby.

Leczenie

Leczenie, którego wymagasz, zależne jest od tego jak poważne masz zapalenie przyzębia. Dentyści klasyfikują chorobę jako łagodną, umiarkowaną albo poważną.

Łagodne zapalenie przyzębia zazwyczaj jest leczone poprzez czyszczenie nazywane usuwaniem płytki naddziąsłowej i usuwaniem płytki poddziąsłowej. Usuwanie płytki naddziąsłowej usuwa osad i kamień nazębny z Twoich zębów. Usuwanie płytki poddziąsłowej czyści zęby powyżej i poniżej linii dziąsła, wygładza korzenie, co utrudnia bakteriom osadzanie się i rozwijanie. W połączeniu z domową higieną, czyli szczotkowaniem i czyszczeniem nicią dentystyczną często wystarcza aby wyleczyć zapalenie przyzębia.

Umiarkowane zapalenie przyzębia może wymagać więcej niż usuwanie płytki naddziąsłowej i płytki poddziąsłowej. Możesz wymagać operacji, niektóre operacje zmieniają kształt dziąseł, poprawiając ich dopasowanie do Twoich zębów. Inne odnawiają kość, która została zniszczona aby odrosła.

Poważne zapalenie przyzębia zazwyczaj wymaga operacji. Czasami wymaga również antybiotyków. Leczenie może obejmować usunięcie zębów, których nie można wyleczyć.

Każdy, kto ma zapalenie przyzębia musi czyścić dokładnie zęby, co najmniej raz na dobę oraz czyścić przestrzenie między zębami specjalnymi szczoteczkami albo nicią dentystyczną.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się dentystą jeśli Twoje dziąsła krwawią albo puchną, lub jeśli zauważysz, że Twoje zęby stały się luźne.

Najlepszym rozwiązaniem jest, aby regularnie odwiedzać dentystę w celu przeprowadzania badań kontrolnych. Podczas tych przeglądów kontrolnych dentysta może upewnić się, że Twoje dziąsła i zęby są zdrowe.

Rokowanie

Rokowanie jest lepszy jeśli zapalenie przyzębia jest od razu zdiagnozowane. Jak już raz masz utratę masy kostnej, perspektywa wówczas pogarsza się. Ważne jest dla palaczy i osób, które używają bezdymnego tytoniu aby zwalczyli ten nałóg i rzucili. Leczenie nie jest odpowiednie i zadawalające u palaczy.

Jak tylko zapalenie przyzębia zostanie wyleczone, ważne jest regularne szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną. Powinieneś również odwiedzać dentystę w celu przeprowadzania badań kontrolnych.