Guz ciążowy

Ciążowy Nowotwór

Co to jest?

Ciążowy nowotwórjest łagodnym wypukleniem w jamie ustnej. Rozwija się on u około 10% kobiet w ciąży, najczęściej podczas drugiego trymestru.

Ciążowy nowotwór jest czerwonym albo fioletowym guzkiem. Może występować gdziekolwiek w jamie ustnej, ale często rozwija się blisko linii dziąseł. Zazwyczaj jest przywiązany przez wąską łodygę tkanki. Guz łatwo krwawi, może tworzyć otwartą ranę albo stawać się zaskorupiały. Ciążowy nowotwór ma wielkość tylko kilku milimetrów wszerz do cala albo dwóch.

Ciążowe nowotwory nie są niebezpieczne. Przyczyny obejmują:

 • Niewłaściwą higienę jamy ustnej (niewystarczające szczotkowanie, czyszczenie nicią dentystyczną albo oczyszczanie w celu usunięcia żywności lub osadu)
 • Podrażnienie obszaru (spowodowane przez reakcję zapalną jamy ustnej)
 • Uraz
 • Hormonalne zmiany – niektóre ciążowe nowotwory maleją albo znikają po ciąży

Jest wiele nazw na ciążowe nowotwory:

 • Ziarniniak ropotwórczy
 • Ciążowy nadziąślak albo ziarniniak
 • Ziarniniak ciąży
 • Zrazikowy naczyniak włośniczkowy
  dentysta online

Objawy

Głównym objawem jest czerwony obrzęk dziąseł albo gdzieś indziej w jamie ustnej. Może krwawić i sprawiać dyskomfort, może również szybko się rozwijać/rosnąć.

Diagnoza

Dentysta zbada Twoją jamę ustną. Może usunąć część albo cały guz w procedurze zwanej biopsją. Tkanka usunięta, wysyłana jest do laboratorium w celu zbadania.

Oczekiwany Czas Leczenia

Ciążowy nowotwór może zniknąć albo skurczyć się po tym jak kobieta urodzi. Ciążowe nowotwory mogą być widoczne i żenujące do kobiety w ciąży, dlatego w niektórych przypadkach guz jest usuwany.

Zapobieganie

Możesz ograniczyć szanse na występowanie ciążowego nowotworu.

 • Regularne stomatologiczne czyszczenie przed zajściem w ciążę
 • Odwiedź dentystę zanim zaplanujesz ciążę w celu zdiagnozowania i oszacowania Twojego zdrowia jamy ustnej. Najlepszą porą na leczenia stomatologicznego jest podczas drugiego trymestru
 • Czyść zęby dwa razy dziennie i nitkuj codziennie, przed i w trakcie ciąży
 • Po szczotkowaniu zębów używaj płynu do płukania ust, który zabija drobnoustroje

Leczenie

Niektóre ciążowe nowotwory mają oczywistą przyczynę. Jeśli ta przyczyna zostanie usunięta, guz często przestaje rosnąć, nawet może zacząć kurczyć się. Na przykład, duża ilość kamienia nazębnego na zębach może podrażniać dziąsła, co powoduje że ciążowy nowotwór rośnie. Jeśli dentysta wyczyści kamień nazębny, może to pomóc zredukować guz.

Jeśli guz będzie Ci przeszkadzać lub utrudniać jedzenie dentysta może usuną go. Najlepszą porą, aby to zrobić jest podczas drugiego trymestru. Otrzymasz zastrzyk (igła z lekiem) powodujący znieczulenie obszaru, tak abyś nie czuł usuwanie guza. Niektóre kobiety mogą zostać skierowane do specjalisty, jakim jest chirurg jamy ustnej albo dentysta z przeszkoleniem w patologii albo stomatologii.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z dentystą jeśli masz guzek lub obrzęk w jamie ustnej.

Rokowanie

Niektóre ciążowe nowotwory wracają nawet po tym jak zostaną usunięte. Prawdopodobieństwo powrotu wzrasta jeśli zęby nie są czyszczone, lub jeśli nie poprawisz swojej higieny jamy ustnej, szczotkując i czyszcząc nicią dentystyczną w domu. Jeśli ciążowy nowotwór nie będzie leczony, może zacząć przeszkadzać i czasami boleć. U niektórych osób, guz skurcza się wraz z narodzinami.