Zatrzymany Ząb

Zatrzymany Ząb

Co to jest?

Ząb zatrzymany jest zębem zablokowanym, ponieważ jest pchany przez dziąsła do Twojej jamy ustnej (wychodząc). Zęby mądrości często są zatrzymane.

Zęby mądrości zazwyczaj zaczynają wychodzić w wieku pomiędzy 17 a 21 rokiem życia. Dentyści nazywają te zęby trzecimi zębami trzonowymi. Mogą stać się zębami zatrzymanymi, ponieważ możesz nie mieć dość miejsca w jamie ustnej na nie. Ząb mądrości może również próbować wejść w bok, albo może być przechylony.

Ząb zatrzymany może być bezbolesny. Możesz nawet nie zdawać sobie sprawę, że tam jest. Jednakże, gdy zatrzymany ząb mądrości próbuje wyjść, dziąsła w tym miejscu mogą ulec zakażeniu i spuchnąć. Może to szkodzić, możesz odczuwać ból w zębach znajdujących się obok, albo w uchu na tym boku twarzy.

Ząb zatrzymany może powodować zakażenie nazywane pericoronitis. Jeśli jest nieleczone, zakażenie może rozprzestrzeniać się do gardła albo szyi. Poważne zakażenia wymagają pobytu w szpitalu i operacji.

Zęby zatrzymane mogą mieć próchnicę. Ząb zatrzymany może popychać sąsiedni ząb trzonowy, co może prowadzić do poluzowania zębów, próchnicy albo zapalenia dziąseł. Może również zniekształcać położenie Twoich zębów. Rzadko, zęby zatrzymane mogą powodować torbiele albo inne narośla w szczęce.

dentysta online

Objawy

Objawy obejmują:

  • Opuchliznę dziąseł w tylnej części jamy ustnej
  • Trudności w otwieraniu szczęki
  • Nieświeży oddech
  • Nieprzyjemny smak w jamie ustnej
  • Ból w otwieraniu jamy ustnej
  • Ból żując albo gryząc

Ból może występować przez kilka dni a następnie może zanikać. Może także powracać po tygodniach albo miesiącach.

Diagnoza

Dentysta zbada ten obszar. Jeśli to konieczne zrobi prześwietlenie. Zdjęcie rentgenowskie może wskazać gdzie Twoje zęby mądrości są i czy są zablokowane.

Oczekiwany Czas Leczenia

Gdy ząb zostanie usunięty, objawy znikną.

Zapobieganie

Nie ma żadnego sposobu, aby zapobiec zębom zatrzymanym. Nie dopuszczaj do powstawania próchnicy poprzez szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną.

Leczenie

Czasami można zmniejszyć drobne podrażnienia przez płukanie letnią wodą morską (1/2 łyżeczka soli w 8 uncjach wody). Środki przeciwbólowe mogą również pomóc.

Jeśli ząb nadal powoduje ból, jest zainfekowany lub przeszkadza innym zębom, zwykle leczenie obejmuje usunięcie go. Wyrwanie zęba może trwać od 5 do 30 minut, w zależności gdzie jest. W niektórych przypadkach, zakażenie wymaga antybiotyków.

Pacjenci często są skierowani do chirurga jamy ustnej w celu usunięcia zatrzymanego zęba. Zanim ząb zostanie usunięty, dentysta albo chirurg omówią z Tobą procedurę i typ znieczulenia oraz środków uspokajających jakich użyje.

Nie możesz jeść przez sześć godzin przed operacją. Jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, zażyj je zgodnie z harmonogramem. Powinieneś poprosić kogoś aby zaprowadził Cię na zabieg i odwiózł potem do domu.

Po operacji możesz mieć opuchliznę policzków i szczęki. Trudno będzie Ci jeść niektóre pokarmy. Przestrzegaj zalecenia dentysty albo chirurga po zabiegu w celu najlepszego powrotu do zdrowia. Powikłania w zabiegu są rzadkie, ale zdarzają się.

Ząb zatrzymany nie musi wcale dokuczać Ci albo atakować zęby znajdujące się obok, wówczas nie będziesz potrzebować natychmiastowego leczenia. Jednakże, dentysta prawdopodobnie zaleci, aby ząb został wyrwany w celu uniknięcia problemów w przyszłości.

U wielu osób wszystkie cztery z zębów mądrości wychodzi odrazu. Czasami zabieg jest przeprowadzany zanim zęby zaczną wychodzić. Zapobiega to przyszłym problemom. Zazwyczaj zabieg jest przeprowadzany w gabinecie chirurga jamy ustnej, z zastosowaniem środków uspakających i znieczulenia miejscowego. Często, lepiej jest mieć zęby mądrości usunięte zanim osiągniesz 21 rok życia, zabieg wówczas jest mniej skomplikowany. Tkanka i kość również goją się lepiej.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z dentystą jeśli odczuwasz ból w zębach trzonowych. Jeśli odwiedzasz dentystę regularnie, ma on okazję śledzić Twoje zębów mądrości i dać Ci znać jak trzeba będzie je usunąć. Dentysta może wykonać dodatkowo zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić Twoje zęby mądrości. Rutynowe rentgenografie często wykazuje wszelkie zmiany.

Rokowanie

Rokowanie po operacji jest bardzo dobre.