Torbiel Śluzowa

Torbiel Śluzowa

Co to jest?

Torbiel śluzowa jest opuchlizną w jamie ustnej. Może występować, gdy gruczoł ślinowy zostanie zraniony albo zablokowany. Występuje u około 1 na 500 osób dorosłych.

Człowiek ma wiele gruczołów ślinowych w jamie ustnej, które wydzielają ślinę. Ślina składa się z wody, śluzu i enzymów.

Ślina przepływa przez te gruczoły do jamy ustnej przez maleńkie rurki zwane kanalikami. Czasami jedna z tych rurek zostaje przecięta, wówczas ślina tworzy się przy przeciętym miejscu i powoduje opuchliznę albo torbiel śluzową. Ten obrzęk najczęściej występuje wewnątrz dolnej wargi, mogą również występować w innych miejscach wewnątrz jamy ustnej, podniebieniu i dnie jamy ustnej.

Obrzęk również może wystąpić jeśli jedna z kanalików zostanie zablokowana i ślina zacznie się cofać. Jeśli opuchlizna pojawia się, ponieważ przewód ślinianki podżuchwowej jest zablokowany, wówczas torbiel śluzowa nazywana jest torbielą podjęzykową. Torbiel podjęzykowa jest całkiem duża i pojawia się pod językiem.

dentysta online

Objawy

Większość torbieli śluzowych nie powoduje bólu. Mogą stwarzać dyskomfort podczas jedzenia albo mówienia. Torbiele śluzowe mogą pękać i uwalniać płyn o kolorze słomy. Z głębokich torbieli płyn może wypływać dłużej.

Diagnoza

Dentysta poszuka gumowatej, bańkowej opuchlizny. Zazwyczaj pojawia się wewnątrz dolnej wargi albo pod językiem. Niektóre torbiele śluzowe mają kolor niebieski. Dentysta zapyta czy doświadczyłeś ostatnio urazu w tym obszarze, może obgryzłeś wargę albo zostałeś uderzony w twarz. Co więcej, niektóre leki mogą zagęszczać ślinę, co może zatykać gruczoł ślinowy i powodować torbiel śluzową.

Torbiele śluzowe występują tylko tam gdzie masz gruczoły ślinowe.

Jeśli masz niebieską opuchliznę, która wygląda jak torbiel śluzowa, dentysta może wywrzeć nacisk na to, aby zobaczyć czy zmienia kolor (blednieje). Jeśli tak, może to być łagodna wypukłość z naczynia krwionośnego, znana jako naczyniak krwionośny.

Dentysta może wyciąć spuchniętą tkankę, która zostanie wysłane do laboratorium w celu sprawdzenia czy jest to torbiel śluzowa albo coś innego. Możesz mieć wykonane zdjęcie rentgenowskie obszaru. Prześwietlenie wykaże czy masz kamień ślinowy. Zdjęcia rentgenowskie często są wykonywane u osób, które mają torbiele podjęzykowe.

Zapobieganie

Torbiele śluzowe są powszechne. Uraz jest głównym powodem. Postaraj się unikać nawyku podgryzania wargi.

Leczenie

Rzadko torbiel śluzowa zanika bez leczenia. Niektóre nieleczone torbiele śluzowe pozostają i mogą się zabliźniać. Dentysta powinien zawsze zbadać wszelkie opuchlizny w Twojej jamie ustnej.

Torbiel śluzowa zazwyczaj jest usuwana operacyjnie. Dentysta użyje skalpela albo lasera aby usunąć torbiel śluzową. Następnie tkanka zostanie wysłana do laboratorium w celu oceny. Jest szansa, że torbiel śluzowa po usunięciu rozwinie się ponownie.

Niektórzy lekarze stosują u pacjenta zastrzyk kortykosteroidu przed operacją. Czasami może on zmniejszyć obrzęk. Jeśli zadziała, wówczas operacja może nie być wymagana.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z dentystą jeśli opuchlizna albo owrzodzenie w Twojej jamie ustnej trwa dłużej niż tydzień.

Rokowanie

Z właściwą diagnozą i leczeniem, pogląd jest dobry.