Pericoronitis – Zapalenie wokół korony zęba

PericoronitisZapalenie wokół korony zęba

Co to jest?

Twoje zęby mądrości (trzecie zęby trzonowe) zazwyczaj zaczynają wychodzić (pojawiać się w Twojej jamie ustnej) w wielu nastoletnim. Czasami nie ma wystarczającego miejsca na nie, wówczas mogą wyjść tylko częściowo albo wcale. Częściowe pojawienie się zęba mądrości może tworzyć fałd tkanki dziąseł obok zęba. Fałdka może zbierać kawałki jedzenia i szczątki, stwarzając siedzisko dla bakterii. Pericoronitis jest to nazwa tkanki wokół zęba, która ma stan zapalnym. Pericoronitis może się również pojawiać wokół zęba mądrości, który wciąż jest całkowicie pod dziąsłem.

dentysta online

Objawy

Objawy obejmują:

  • Ból, obrzęk tkanki dziąsła w obszarze zaatakowanego zęba. Może stwarzać trudności w gryzieniu z powodu spuchniętej tkanki między zębami
  • Nieprzyjemny zapach albo smak w jamie ustnej
  • Wydzielinę ropna z dziąsła obok zęba

Poważniejsze objawy obejmują:

  • Spuchnięte węzły chłonne pod Twoją brodą (podżuchwowe węzły chłonne)
  • Skurcze mięśni w szczęce
  • Opuchliznę na zainfekowanej stronie twarzy

Diagnoza

Zazwyczaj osoby z pericoronitis idą do dentysty, uskarżając się na ból w obszarze zęba trzonowego. Pericoronitis zostaje zdiagnozowane podczas badania klinicznego. Dentysta może od razu zaobserwować stan zapalny dziąseł w obszarze z zatrzymanym lub częściowo widocznym zębem mądrości. Dziąsła mogą być czerwone, spuchnięte albo zwilżone płynem lub ropą.

Oczekiwany Czas Leczenia

Pericoronitis może być leczone antybiotykami i płukankami wodą morską. Zanika po około tygodniu, jednakże może powracać. Najczęściej powraca, gdy ząb całkowicie nie wyjdzie i jedzenie oraz bakterie kontynuują nagromadzać się pod dziąsła.

Zapobieganie

Możesz zapobiec pericoronitis przez szczotkowanie zębów mądrości i czyszczenie nicią dentystyczną wokoło nich. Pozwoli to upewnić się, że jedzenie i bakterie nie gromadzą się pod dziąsłami. Jednakże, czasami te kroki nie skutkują. Jeśli pericoronitis powróci wymagane będzie usunięcie fałdki tkanki dziąsła. W niektórych przypadkach fałdka tkanki odrasta z powrotem wówczas ząb mądrości będzie wymagał wyrwania.

Leczenie

Pericoronitis może być trudne w leczeniu, ponieważ fałdka tkanki dziąsła nie zniknie dopóki ząb mądrości nie wyjdzie naturalnie, tkanka nie zostanie usunięta albo ząb nie zostanie usunięty.

Dentysta oczyści obszar dokładnie poprzez opłukanie pod fałdką wodą, usuwając w ten sposób kawałki jedzenia i ropy. Dentysta może również usunąć uszkodzone tkanki. Jeśli obszar jest zainfekowany, najprawdopodobniej dostaniesz antybiotyk.

Dentysta wyjaśni jak utrzymywać obszar w czystości i jaki jest najlepszy sposób, aby zapobiec powracaniu problemu. Zazwyczaj jest to szczotkowanie i czyszczenie nicią dentystyczną codziennie oraz płukanie usta wodą kilka razy dziennie. Te kroki przyczynią się do zapobiegania dostawania się jedzenia pod fałdki dziąsła.

W niektórych przypadkach, dentysta może zasugerować usunięcie zęba, jeśli ząb jest poniżej dziąsła lub nie wyszedł w pełni, tylko częściowo. Dentysta może również stwierdzić, że ząb wyjdzie całkowicie bez problemów, wówczas nie będzie potrzebne usunięcie. Jednakże jeśli pericoronitis powróci ząb może zostać wyrwany.

Pericoronitis, który wywołuje objawy powinien być leczony jak najszybciej, gdyż może wywołać zakażenie, które może rozprzestrzeniać się w innym obszarze jamy ustnej. Najpoważniejsze przypadki wymagają leczenia szpitalnego. Czasami wymagają dożylnych antybiotyków i operacji.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli masz objawy pericoronitis odwiedź dentystę. Jeśli Twoje zęby mądrości wychodzą, odwiedzaj dentystę przynajmniej dwa razy do roku dla regularnych badań kontrolnych. Podczas tych wizyt, dentysta może skontrolować Twoje zęby mądrości.

Rokowanie

Pericoronitis nie powoduje jakichkolwiek długotrwałych skutków. Jeśli zaatakowany ząb zostanie usunięty albo całkowicie wyjdzie, stan nie może zostać odwrócony.