Abfrakcja zęba (utrata szkliwa na granicy korony i korzenia zęba)

Abfrakcja zęba (utrata szkliwa na granicy korony i korzenia zęba)

Co to jest?

Abfrakcja jest niewielką szczeliną albo nacięciem na zębach spowodowaną przez żucie. Zaciskając zęby, żując i gryząc wywierasz naciski na zęby. Z czasem, ten nacisk może powodować pęknięcia i rozdarcia w zewnętrznej warstwie zębów, szkliwie.

Abfrakcja może pojawiać się jako nacięcia na żujących punktach (nierównościach) z tyłu zębów. Ukazuje się również jako linie albo pęknięcia na wierzchu zęba. Można je zobaczyć patrząc w lustro i świecąc latarką albo jaskrawym światełkiem na zęby. Linie zazwyczaj biegną wzdłuż zęba. Mogą również wystąpić pęknięcia w szyjce zęba. Szyjka jest częścią zęba nieco poniżej dziąseł.

Zgrzytanie zębów wywiera straszny nacisk na zęby. Dlatego osoby, które zgrzytają zębami są bardziej narażone na uszkodzenia i mają większe szanse na abfrakcje zębów.

Abfrakcja jest dość powszechna u osób dorosłych. Starsze osoby mają większe szanse nabycia tej choroby. Często występuje w tylnych zębach, przedtrzonowych i trzonowych, ale może również występować w jakimkolwiek innym zębie.

Zęby z abfrakcją są bardziej narażone na próchnicę, która może pojawić się z czasem. Słabe zęby są także podatniejsze na złamania.

dentysta online

Objawy

Abfrakcja nie boli. Uszkadza tylko szkliwo, zewnętrzną warstwę zęba. Czasami pęknięcie odsłania zębinę, środkową warstwę zęba, wówczas ząb może stać się wrażliwy. W innych przypadkach nie wywołuje żadnych objawów.

Diagnoza

Dentysta może zauważyć abfrakcję podczas regularnej wizyty dentystycznej.

Oczekiwany Czas Leczenia

Abfrakcja nie goi się z czasem. Niektóre abfrakcje mogą pogarszać się, ale w większości przypadków nie muszą być leczone.

Zapobieganie

Abfrakcja jest spowodowana przez naturalne zużycie zębów. Zazwyczaj nie można jej zapobiec, jednak jeśli zgrzytasz zębami możesz nosić osłonę nocną na zęby, aby redukować nacisk na zęby. W niektórych przypadkach, kilka zębów ma dodatkowy zwiększony nacisk ze względu na sposób łączenia (zgryzu). Dentyści często mogą rozwiązać ten rodzaj problemu.

Leczenie

Wiele abfrakcji nie wymaga leczenia. Jednak gdy jest to konieczne zależy od wielu czynników: gdzie się znajduje problem, jak wiele go jest i innych rzeczy.

Dentysta może leczyć abfrakcje poprzez wypełnienie ich. Proces ten często przypomina wypełnienie ubytków. W innych wypadkach, w pierwszej kolejności ząb wymaga borowania. Materiał jest podobny do materiału wypełniającego ząb, obejmuje on kompozyt (materiał wieloskładnikowy) lub kostniwo szklano-jonomerowe spoiwo.

Ząb z abfrakcją może być bardzo podatny na złamania. W takich przypadkach, leczenie wzmocni zęby. Niektóre osoby nie lubią patrzeć na rany i mogą poprosić dentystę aby je wyleczył, zakrył. Jednakże, w większości przypadków rany nie stwarzają nikomu problemu. Ty i dentysta możecie zadecydować o ich leczeniu.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli zauważasz maleńkie linie albo szpary w zębach, nie musisz kontaktować się z dentystą natychmiast. Możesz wskazać to przy następnej wizycie. Możesz przyjść na wizytę wcześniej, jeśli uszkodzenie powoduje wrażliwość zęba.

Abfrakcja nie jest tym samym jak popękany ząb. Popękany ząb jest dużo bardziej poważniejszy. Głębokie pęknięcia wpływają na wewnętrzną część zęba, miąższ, te pęknięcia są bolesne i leczenie tych zębów musi być natychmiastowe.

Rokowanie

Większość abfrakcji nie wymaga leczenia. Dla innych wypełnianie obszarów spoiwem albo kompozytem rozwiązuje problem.