Ropień

Ropień

Co to jest?

Ropień jest obszarem ropy, która tworzy się jako część ciała, aby walczyć z infekcją bakteryjną. Układ immunologiczny wysyła krwinki białe do obszaru, aby spróbować pozbyć się bakterii. Ropa zawiera żywe i martwe komórki, zawiera również enzymy. Ropień tworzy się, gdy nie ma żadnej drogi do odpływu ropy.

Ropnie mogą tworzyć się prawie w każdej części ciała. W jamie ustnej ropnie tworzą się w dziąsłach, zębach albo korzeniach zębów. Bakterie mogą występować i powodować ropień na kilka sposobów:

  • Poprzez uraz (jedzenie albo szczątki żywności osadzone głęboko w dziąsłach)
  • Poprzez próchnica (ubytki) prowadzące do nerwu zęba i naczynia krwionośnego (miazga zębowa)
  • Poprzez głębokie szczeliny (kieszenie) między zębami a dziąsłami, u niektórych choroby przyzębia

Osoby z obniżoną odpornością na infekcje mają zwiększone ryzyko nabawiania się ropnia.

Początkowo, ropień może powodować ból zęba, który może być poważny. Nerw zęba również może ulec zakażeniu, jeśli zakażenie dostanie się do dziąsła może tworzyć widoczny obrzęk (czyrak-ropień). Jak tylko ropień pęknie, ból często znacznie ustępuje. Jednakże leczenie stomatologiczne jest niezbędne.

Jeśli ropień nie zostanie osuszony i ropa z niego będzie zakażać inne obszary może wówczas stać się zagrażający życiu.

dentysta online

Objawy

Głównym objawem jest pulsujący ból, który nie ustępuje. Początkowo ząb jest wrażliwy na gorąco i zimno oraz nacisk żucia. Później może nastąpić gorączka. Węzeł chłonny pod szczęką albo na szyi może powiększyć się i stać się wrażliwy. Również możesz odczuwać ból w obszarze zatok. Jeśli ropień pęka nagły strumień cuchnącego i obrzydliwego płynu rozpływa się po Twojej jamie ustnej.

Diagnoza

Zazwyczaj dentysta może rozpoznać ropień zęba poprzez zbadanie jamy ustnej, naciskając na spuchnięty obszar dziąsła. Dentysta może również zbadać nerw (miąższ) zaatakowany w zębie, aby zobaczyć czy nie jest martwy. Badanie może obejmować:

  • Delikatne stukanie w ząb
  • Badanie temperatury za pomocą elektrycznego kontrolera

Dentysta również będzie wymagał zdjęcia rentgenowskiego, aby sprawdzić utratę masy kości wokół wierzchołka korzenia zęba. Pusta przestrzeń gdzie nastąpiła ustraja masy kości na zdjęciu rentgenowskim ma ciemny wygląd.

Oczekiwany Czas Leczenia

Jak tylko ropień zostanie osuszony, objawy szybko albo w ciągu kilku dni miną. Jednakże, ropień nie zostanie tak łatwo wyleczony chyba, że powód zostanie wyeliminowany.

Zapobieganie

Dobra higiena jamy ustnej może pomóc w zapobieganiu ropniom. To oznacza, że musisz chronić zęby i dziąsła przed bakteriami, myjąc i dbając o nie regularnie. Również regularne dentystyczne badania kontrolne są bardzo ważne. Zęby, które mają próchnicę (ubytki) mogą być leczone wcześniej zanim stają się bolesne, zakażone albo ropiejące. Jeśli masz osłabiony układ immunologiczny z powodu leków, które bierzesz albo warunków zdrowotnych powinieneś poinformować swojego dentystę o tym przed każdym spotkaniem. Możesz otrzymać antybiotyki przed wizytą, aby zredukować ryzyko zakażenia.

Leczenie

Leczenie ropniaka zęba rozpoczyna się od osuszenia zakażenia. Jeśli tkanka miękka będzie spuchnięta i miękka w dotyku, to zostanie przedziurawiona w celu osuszenia zakażenia (ropy). Ząb wówczas wymaga otwarcia. Dentysta usunie nerw i jakikolwiek zainfekowany miąższ wewnątrz kanałów w korzeniu albo korzeniach zębów. Dentysta wypełni kanały materiałem. Zabieg ten nazywany jest leczeniem kanałowym.

Jeśli nie będzie żadnej opuchlizny, zakażenie może być osuszone bezpośrednio od wewnątrz zęba za pomocą leczenia kanałowego.

Leczenie powinno być podjęte jak najszybciej, aby usunąć chorą tkankę, Jeśli ropniak zęba nie może być wyleczony powinien zostać usunięty, usunie to źródło zakażenia i pozwali kości szczękowej i dziąsłom szybko wyzdrowieć.

Jeśli ropień jest w dziąsłach dentysta może zalecić płukanie jamy ustnej ciepłą wodą morską kilka razy dziennie przez kilka dni. Zwykła formuła – wymieszać jedną ósma łyżeczki soli w 8 uncjach wody.

Dentysta może również przepisać Ci antybiotyk, który pomoże uśmierzyć infekcję.

Pół roku później należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby dentysta mógł zobaczyć czy zdrowa kość i tkanka napełniają obszar po ropniaku. Jeśli kość nie wypełnia obszaru po zabiegu, będziesz musiał odwiedzić specjalistę. Lekarz Endodonta albo chirurg może chirurgicznie usunąć ciągły ropień.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli boli Cię ząb albo masz oznaki ropnia dziąsła odwiedź swojego dentystę. Nawet jeśli ropień zostanie osuszony i ból osłabnie, wizyta u dentysty jest wskazana. Stare ropnie, które nie są już bolesne mogą stać się bolesne i nabrzmiałe ponownie w dowolnym momencie.

Rokowanie

Rokowanie jest bardzo dobre jeśli ropień zostanie znalezione natychmiast i zostanie dobrze wyleczone.