Ankyloglossia (ankyloglosja)

Ankyloglossia (ankyloglosja)

Co to jest?

Ankyloglosja jest powszechniej znana jako krawat języka. Fałda tkanki zwana nerwem podjęzykowym łączy język z dnem jamy ustnej. U wielu osób krawat języka, fałda ta jest zbyt duża. U innych ma normalną wielkość ale urosła w sposób, który ogranicza język.

Większość przypadków ankyloglosja jest łagodna, nie wymaga leczenia. Jednak w niektórych przypadkach, problem przyczynia się do trudności mówienia albo jedzenia. Czasami nerw podjęzykowy odciąga tkankę dziąsła od tylnego dolnego zęba.

dentysta online

Objawy

Większość krawatów języka nie jest zauważona do czasu gdy dziecko ma 12 do 18 miesięcy życia, ponieważ objawy zazwyczaj są związane z mową. Dziecko z krawatem języka, które uczy się mówić może mieć problemy z wydawaniem pewnych dźwięków. Czasami rodzice zauważają problem, gdy szczotkują dziecku zęby.

Niektóre dzieci może boleć język, występuje to w przypadku gdy język próbuje ruszać się a nie może. Nerw podjęzykowy wówczas staje się obolały.

Diagnoza

Ankyloglosję łatwo można zobaczyć podczas dentystycznej wizyty. Pediatra, pielęgniarka albo inny profesjonalista służby zdrowia również może zauważyć krawat języka. Logopeda może zauważyć problem oceniając mowę dziecka.

Oczekiwany Czas Leczenia

Ankyloglosja jest obecna od urodzeniu. Na początku nie powoduje jakiekolwiek problemów u dziecka, jednakże mogą pojawić się one z czasem wraz z wiekiem dziecka.

Zapobieganie

Nie ma żadnego sposobu, aby zapobiec tej dolegliwości.

Leczenie

Krawat języka jest leczony w prosty sposób zwany Frenulektomia, czyli zabieg usuwania dodatkowych tkanek. Dentysta albo chirurg zazwyczaj przeprowadza to drogą operacyjną. Może to również wykonać lekarz, który specjalizuje się w chirurgii uszu, nosa, gardła albo chirurg plastyczny.

Operacja jest zwykle wykonywane za pomocą skalpela. Laser również może być używany. Zabieg jest wykonywany w gabinecie, a nie w szpitalu. Dentysta albo lekarz użyje znieczulenia miejscowego aby spowodować drętwienie obszaru. Twoje dziecko również może otrzymywać środek uspakajający albo podtlenek azotu (gaz rozweselający). Szwy zazwyczaj nie są potrzebne, obszar leczy się szybko. Niewiele dzieci odczuwa jakikolwiek ból po zabiegu.

Początkowo, język może wciąż nie ruszać się swobodnie, mięśnie potrzebują czasu aby przystosować się. Istnieje niewiele dzieci, które mają bardzo ciężkie przypadki krawata języka, co wymaga bardziej złożonej operacji.

Po Frenulektomi Twoje dziecko musi odwiedzić logopedę, aby nauczyć się ćwiczeń poprawiających ruch języka i zminimalizować blizny.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z lekarzem albo dentystą jeśli zauważysz, że Twoje dziecko ma trudności z mówieniem albo połykaniem jedzenia.

Po operacji skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeśli u Twojego dziecka wystąpi krwawienie, zakażenie, zdrętwienie albo uporczywy ból języka.

Rokowanie

Rokowanie dla ankyloglosji jest bardzo dobre po operacji. Zdarza się, że czasami język wciąż nie ruszać się swobodnie, nawet po kilku miesiącach, w takim przypadku operację należy powtórzyć.

Czasami inne problemy niż ankyloglosja powodują problemy z wymową. Te problemy należy rozwiązać zanim mówienie poprawi się samo. Jednakże, jeśli ankyloglosja jest jedynym z problemów mówienia, prawie zawsze po operacji problem znika.