Język geograficzny, rumień wędrujący języka

1 103

Język geograficzny, rumień wędrujący języka

Co to jest?

Łagodne wędrowne zapalenie języka albo rumień wędrujący jest stanem, który powoduje czerwonawe obszary na języku. Występuje u około 2 na 100 osób. Powód jest nieznany.

Czerwonawe obszary mogą być trochę wrażliwe, mają nieregularny kształt i zazwyczaj są otoczone białą otoczką. W tym typie zapalenia języka czerwonawe obszary przypominają mapę, dlatego ten stan nazywany jest również jako język geograficzny.

Język geograficzny znika i powraca w różnych miejscach na języku. Wzór zmienia się bardzo szybko. Te szybkie zmiany następują kiedy tracisz niektóre z maleńkich brodawek na języku, stwarzając bezbarwne powierzchnie, które mogą trwać dłużej niż miesiąc. Język geograficzny również może pojawić się na innych nawierzchniach Twojej jamy ustnej, jak i wewnątrz policzków, choć zdarza się to rzadko.

dentysta online

Objawy

Objawy obejmują czerwonawe, gładkie plamy na języku i zmieniony kolor języka. Każdy ma inne objawy. Niektóre osoby mogą mieć wrażliwy język szczególnie, kiedy pijąc alkohol albo jedzą pikantne jedzenie, innych piecze język (odczuwają ból języka).

Diagnoza

Dentysta oglądnie dokładnie czerwone obszary w Twojej jamie ustnej i zapyta o Twoją medyczną i dentystyczną historię. W oparciu o wygląd i historię dentysta ustali czy masz język geograficzny. Biopsja rzadko jest wymagana.

Oczekiwany Czas Leczenia

Język geograficzny może trwać miesiącami albo latami.

Zapobieganie

Nie ma żadnego sposobu, aby zapobiec językowi geograficznemu.

Leczenie

Język geograficzny nie wymaga leczenia. Bolesność może być leczona środkiem znieczulającym albo sterydem zastosowanym do obszaru. Czasami środek przeciwgrzybiczny może pomóc.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli dostrzegasz czerwone obszary na języku, sprawdzaj je regularnie, po dwóch tygodniach jeśli całkowicie nie znikną albo zrobią się nienaturalne skontaktuj się z dentystą.

Rokowanie

Język geograficzny jest nieszkodliwym stanem, więc nie masz się o co martwić.