Czarny włochaty język

638

Czarny włochaty język

Co to jest?

Powierzchnia języka ma sto maleńki brodawek. Twoje kubki smakowe są rozproszone wśród tych występów. Brodawki ciągle rosną, a górna warstwa komórek zwykle zaciera się. U niektórych osób, te komórki nie zacierają się i brodawki stają się wyjątkowo długie.

W takim przypadku brodawki łatwo zatrzymują wszelkie szczątki i bakterie. Bakterie rozmnażają się produkując ciemny albo „czarny” obszar na języku, nazywany czarnym włochatym językiem, ponieważ wyrośnięte brodawki wyglądają jak owłosiony albo futerkowy język.

Stan ten nie jest rakowy, nie jest również zakażeniem. Jest czymś w rodzaju mchu rosnącego na skale.

Przyczyna czarnego włochatego języka jest nieznana, nie jest związana ze zdrowiem. Gdy występuje u zdrowych osób jest bardzo łagodna.

Jednakże niektóre osoby mają wyższe ryzyko zachorowania. Nie dbanie o zęby i dziąsła może prowadzić do czarnego włochatego języka, jak również:

  • Dym
  • Niektóre typy antybiotyków, które mogą zakłócić równowagę bakterii w jamie ustnej
  • Chemioterapia i/lub radioterapia
  • Niekontrolowana cukrzyca albo inne dolegliwości, które dotyczą całego organizmy
    dentysta online

Objawy

Nieświeży oddech (cuchnący oddech) jest jedynym objawem czarnego włochatego języka. Stan ten nie jest bolesny.

Oczywistą oznaką czarnego włochatego języka jest powłoką bakterii i zanieczyszczeń na języku. Powłoka jest zazwyczaj pośrodku tylnej części języka. Może być zielona, brązowa, czarna, biała albo żółta.

Diagnoza

Dentysta albo lekarz zapyta o Twoją medyczną i dentystyczną historię, o palenie, niedawne wykorzystanie antybiotyków i Twoją higienę jamy ustnej.

W większości przypadków dentysta albo lekarz z łatwością mogą diagnozować czarny włochaty język w oparciu o wygląd i dostarczone informacje.

Oczekiwany Czas Leczenia

Po leczeniu powinno zniknąć w przeciągu dwóch tygodni.

Zapobieganie

Dobra higiena jamy ustnej jest kluczowa w zapobieganiu występowania czarnego włochatego języka. Szczotkowanie języka ściera brodawki i uniemożliwia im rośnięcie, pomaga również odświeżyć oddech. Rzucenie palenia także stanie na przeszkodzie czarnemu włochatemu językowi.

Jeśli masz cukrzycę która powoduje u Ciebie czarny włochaty język, odwiedzaj lekarz regularnie aby zapanował nad tym stanem.

Szczotkowanie zębów i czyszczenie nicią dentystyczną są ważne podczas chemioterapii i radioterapii. Podczas tych zabiegów odwiedzaj dentystę regularnie. Dentysta będzie sprawdzał jakiekolwiek stany albo zakażenia w Twojej jamie ustnej, które mogą być połączone z leczeniem nowotworu.

Leczenie

Powszechne leczenie czarnego włochatego języka jest bardzo proste, wystarczy czyścić język ilekroć ociera się o zęby, należy to robić przynajmniej dwa razy dziennie.

W poważniejszych przypadkach dentysta może zalecić używanie skrobaka języka dwa razy dziennie, który powinno się zwilżyć roztworem Dakin. Jest to bardzo rozcieńczony wybielacz, który zabija bakterie. Dostępny w sklepach i aptekach bez recepty.

Dentysta nigdy nie przepisuje na to schorzenie antybiotyków, ponieważ nie występuje żadne zakażenie. W przypadku gdzie antybiotyk zapoczątkował wystąpienie czarnego włochatego języka, zaprzestanie go jest najlepszym wyjściem.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z dentystą jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę koloru na swoim języku, która trwa więcej niż kilka dni. Również powinieneś skontaktować się z dentystą jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w teksturze języka.

Rokowanie

Perspektywy dla czarnego włochatego języka są bardzo dobre. Stan ten jest leczony bardzo łatwo i to nie powoduje innych problemów.