Zapalenie dziąseł

497

Zapalenie dziąseł

Co to jest?

Osoby z zapaleniem dziąseł mają rozpaloną tkankę dziąsła wokół swoich zębów. Ten stan jest spowodowany przez bakterie w kamieniu nazębnym.

Normalne, zdrowe dziąsła powinny być mocno przymocowane do zębów i kości leżących u podstaw. Dziąsła są jasnoróżowe u osób o jasnej karnacji. Brązowe, szare albo plamiaste u osób z ciemniejszą cerą. Jeśli masz zapalenie dziąseł Twoje dziąsła są gorące, czerwone i spuchnięte, łatwo krwawią i mogą być wrażliwe.

Łagodne zapalenie dziąseł powoduje niewielki lub żaden ból, może nawet być niezauważony. Jednakże jeśli pozostanie nieleczone może stawać się poważne. U niektórych ludzi zapalenie dziąseł rozwija się w zapalenie przyzębia, co może doprowadzić do utraty zębów.

Osad jest lepką warstwą, który gromadzi się na zębach, szczególnie w szczelinach i przestrzeniach albo wokół wypełnień. Bakterie w osadzie wytwarzają substancje, które mogą niszczyć dziąsła. Jeśli osad nie zostanie usunięty to twardnieje i powstaje kamień nazębny, który podrażnia dziąsła. Dostarcza również więcej powierzchni dla bakterii, które mogą przylegać i rozwijać się. Zapalenie dziąseł wynika z odpowiedzi na wzrost bakterii.

Łagodne i ostre zapalenie dziąseł są podobne. Prawie 3 z 4 osób dorosłych po 35 roku życia ma jakąś formę zapalenia dziąseł. Niektóre grupy mają szczególnie wysokie ryzyko:

  • Osoby ze słabo kontrolowaną cukrzycą
  • Kobiety w ciąży
  • Kobiety biorące tabletki antykoncepcyjne
  • Osoby zażywające sterydy

Niektóre leki na receptę mogą powodować, że dziąsła rosną zbyt szybko i dochodzi do stanu zapalnego. Obejmują one:

  • Przeciwpadaczkowe leki, takie jak Dilantin
  • Leki, które osłabiają układ immunologiczny, takie jak cyklosporyna (Neoral, Sandimmune)

Niektóre leki na ciśnienie krwi (blokujące receptory kanału wapniowego)

dentysta online

Objawy

Czerwone, spuchnięte dziąsła, które łatwo krwawią.

Diagnoza

Dentysta zbada Twoje dziąsła. Sprawdzi kamień na zębach i pod linią dziąseł. Zapyta czy Twoje dziąsła krwawią gdy szczotkujesz zęby albo czyścisz nicią dentystyczną.

Upewnij się, że Twój dentysta wie o wszystkich lekach, które bierzesz. Istnieje możliwość, że jeden lub więcej z nich może przyczyniać się do zapalenia dziąseł.

Oczekiwany Czas Leczenia

Zapalenie dziąseł może zniknąć w ciągu tygodnia po rozpoczęciu prawidłowej higieny jamy ustnej. Jeśli higiena jamy ustnej pozostanie niestosowna, zapalenie dziąseł pozostanie, pogorszając się i może przeistoczyć się w zapalenie przyzębia. Ten stan może doprowadzić do znaczącej utraty tkanki i kości wokół zębów.

Zapobieganie

Najlepszą radą jest regularne szczotkowanie zębów rano i przed snem. Czyszczenie nicią dentystyczną co najmniej raz na dobę. Upewnij się, że używasz szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, włoski powinny sięgać do linii dziąsła gdy szczotkujesz.

Zadbaj oto aby co półmroku zgłaszać się do profesjonalisty w celu oczyszczenia zębów. Pomaga to usunąć osad oraz kamień, który zdążył się już nagromadzić.

Leczenie

Zapalenie dziąseł może zostać odwrócone jeśli bakterie z twoich zębów zostaną usunięte. W gabinecie dentystycznym możesz otrzymasz dodatkowe dokładne czyszczenie zębów, zabieg przeprowadza dentysta. Część czyszczenia jest nazywana usuwaniem kamienia nazębnego. Usuwa osad wokół linii dziąsła. Dentysta albo higienistka stomatologii może wyjaśnić skuteczne metody szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną. Zapalenie dziąseł jest z łatwością leczone, jeśli Twój stan zdrowia jest pod kontrolą np. cukrzyca jest kontrolowana.

Jeśli zapalenie dziąseł zmieni się w zapalenie przyzębia, będzie potrzebne dodatkowe leczenie.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli Twoje dziąsła stają się wrażliwe albo łatwo krwawią gdy myjesz zęby, skontaktuj się niezwłocznie z dentystą.

Rokowanie

Rokowanie jest bardzo dobre, jak już raz rozpoczniesz prawidłową higienę jamy ustnej. Objawy znikną zaledwie w ciągu jednego tygodnia.