Bruksizm (Zgrzytanie zębami)

Bruksizm (Zgrzytanie zębami)

Co to jest?

Zgrzytanie zębami albo zaciskanie zębów. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawę nawet, że to robi. W Stanach Zjednoczonych bruksizm występuje u 30 milionów do 40 milionów dzieci i osób dorosłych.

Niektóre osoby zgrzytają zębami tylko podczas snu, to się nazywa „nocnym bruksizm zębów” albo „bruksizm podczas snu”. Inni zgrzytają albo zaciskają zęby w ciągu dnia. Uważa się, że jest to związane ze stresie albo lękiem. Stres może występować z wielu powodów, w tym smutne i bolesne wydarzenia tak śmierć ukochanej osoby albo utrata pracy. Może również następować z radosnych wydarzeń takich jak nowa praca albo narodzin dziecka.

Bruksizm może mieć różne przyczyny. Niektórzy specjaliści twierdzą, że zgrzytanie zębami jest zwykłym zwyczajem. Może wynikać z reakcji organizmu, gdy zęby nie pasują do siebie i nie łączą się prawidłowo. Zgrzytanie zębami również może być przejawem pewnych rzadkich chorób nerwów i mięśni w twarzy. W rzadkich przypadkach bruksizm może być efektem ubocznym leków, które leczą depresję. Obejmują one Prozak (fluoksetyna), Zoloft (sertralina) i Paxil (paroksetyna).

Osoby z poważnym problemem bruksizmu mogą mieć problemy dentystyczne, takie jak uszkodzenia plomb albo zębów. Ocieranie o zęby może ścierać zewnętrzną warstwę szkliwa odsłaniając zębinę, co może powodować wrażliwość zęba. Ciężki bruksizm również może być z powodów:

 • Zaburzeń czynności szczęki, zwanej także zaburzeniami skroniowymi (TMD)
 • Bóle głowy, gdy budzisz się rano
 • Niewyjaśnione bóle twarzy
  dentysta online

Objawy

Możesz mieć bruksizm jeśli doświadczasz któregokolwiek z następujących objaw:

 • Rytmiczne kurczenie się z mięśni szczęki
 • Zgrzytliwy dźwięk w nocy, który może zakłócać sen
 • Monotonny poranny ból głowy
 • Ciasne albo bolesne mięśnie szczęki, które czynią nieprzyjemne, bolesne szerokie otwarcie jamy ustnej, zwłaszcza rano
 • Długotrwały ból twarzy
 • Uszkodzone zęby, plomby i zranione dziąsła
 • Bolesny staw szczęki
 • Opuchlizna (czasami) po stronie dolnej szczęki spowodowane przez zaciskanie. Przewlekłe ćwiczenia zaciskania mięśni szczęki pomogą, podobnie jak podnoszenie ciężarów sprawia, że mięśnie stają się większe. Jak tylko przestaniesz zaciskać mięśnie skurczą się i obrzęk zniknie

Diagnoza

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów odwiedź dentystę, aby ustalić czy masz bruksizm i jak najlepiej go wyleczyć.

Dentysta zapyta o Twój ogólny stan zdrowia, co może być źródłem stresu w Twoim życiu i jakie leki zażywasz. Jeśli dzielisz z kimś sypialnie dentysta może zechcieć porozmawiać z tą osobą. Dentysta zapyta o Twoje zwyczaje snu, zwłaszcza o nietypowe dźwięki zgrzytania zębów słyszane w nocy.

Dentysta zbada Cię, zwracając szczególną uwagę na mięśnie wokół Twojej szczęki. Dokładnie oglądnie Twoje zęby w poszukiwaniu dowodów zgrzytania. Podczas tego badania dentysta sprawdzi pod kątem wrażliwości Twoje mięśnie szczęki i staw szczęki. Poszuka również połamanych zębów, braków w uzębieniu i niewłaściwego ustawienia zębów.

Bardziej szczegółowe badanie może nastąpić, jeśli lekarz będzie podejrzewać, że Twoje zgrzytanie zębami jest powiązane z dentystycznymi problemami. Oprócz sprawdzania „zgryzu” (jak Twoje górne i dolne zęby łączą się) dentysta zbada Twoje uszkodzone zęby i dziąsła spowodowanego przez zgrzytanie zębami. Może również zrobić prześwietlenie Twoich zębów i szczęki.

Około 30% dzieci zgrzyta albo zaciska zęby. Procent jest najwyższy u dzieci poniżej 5 roku życia. Jeśli Twoje dziecko zgrzyta albo zaciska zęby, omów problem z dentystą rodzinnym. Większość dzieci ostatecznie wyrasta ze zgrzytania zębami i nie cierpi z powodu żadnego trwałego uszkodzenia zębów.

Oczekiwany Czas Leczenia

U wszystkich dzieci które mają bruksizm w wieku od 3 do 10 lat, więcej niż połowa wyrośnie z tego w wieku 13 lat.

U nastolatków i osób dorosłych zgrzytanie zębami zależy od przyczyny. Na przykład zgrzytanie zębami może trwać przez wiele lat jeśli jest powiązane ze stresem, który nie ustępuje. Jednakże, jeśli zgrzytanie zębami jest spowodowane przez dentystyczny problem zostanie zaprzestane po wyleczeniu i wyrównaniu zębów, często w ciągu kilku wizyt u dentysty.

Zapobieganie

Jeśli zgrzytanie zębów jest powiązane ze stresem, fachowy specjalista może pomóc. Można także spróbować odprężyć się, ograniczyć środki pobudzające takie jak tytoń i kofeina.

Zarówno u dzieci jak i osób dorosłych można zapobiec uszkodzenia zębów powiązanych ze zgrzytaniem. Zwykłą metodą jest zakładanie na noc ochraniacza na zęby albo szynę zgryzu (dentystyczne urządzenie noszone wieczorem zatrzymujące zgrzytanie zębów). Noszenie szyny zgryzu może również pomóc złagodzić nacisk na mięśnie twarzy i staw szczęki. Gorące kompresy na mięśnie twarzy mogą pomóc złagodzić niektóre bóle mięśniowe i naprężenia, które zgrzytanie zębów powoduje.

Leczenie

Leczenie bruksizmu różni się w zależności od przyczyny:

 • Stres – jeśli zgrzytanie zębów jest związane ze stresem dentysta albo lekarz może zalecić specjalistę, psychoterapię, ćwiczenia odprężające albo inne metody które pomogą Ci odprężyć się. Dentysta może przepisać lek, taki jak diazepam (valium). Będzie to dla krótkotrwałego stosowanie, zwykle jeden tydzień lub coś w tym stylu. Powinno być brane wieczorem przed spaniem, gdyż pomoże zredukować zgrzytanie podczas snu. Możesz również otrzymywać lek na receptę rozluźniający mięśnie, aby tymczasowo złagodzić skurcze w szczęce. Dentysta możesz zalecić zamontowanie płytki nazębnej zgryzu wykonywanej na zamówienie. Jeśli to nie pomoże, dentysta może skierować Cię do chirurga albo do specjalisty, który ma szkolenie doskonalące się w bólu głowy i szyi
 • Dentystyczne problemy – jeśli zgrzytanie zębami jest związane z problemami zębów dentysta prawdopodobnie poprawi ustawienie zębów, wyrówna je. W poważnych przypadkach dentysta może użyć nakładek albo koron aby całkowicie zmieniać kształt gryzących nawierzchni zębów. Dentysta może również zalecić noszenie ochraniacza nazębnego albo szyny zgryzu, który pasuje do Twojej jamy ustnej i zębów. Pomoże zapobiec dalszym uszkodzeniom zębów, w niektórych przypadkach może również wyrównać mięśnie
 • Leki – jeśli zgrzytanie zębów jest efektem ubocznym przeciwdepresyjnych leków masz kilka możliwości. Lekarz może zmienić Ci lek na inny albo może zalecić dodatkowy lek, przeciwdziałający zgrzytaniu zębów

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z lekarzem albo dentystą jeśli masz objawy bruksizmu lub jeśli ktoś Ci powiedział, że zgrzytasz zębami podczas snu.

Odwiedź dentystę od razu jak złamiesz ząb, wyleci Ci plomba albo zauważysz, że Twoje zęby się ruszają.

Rokowanie

Nawet bez specjalnego leczenia, więcej niż połowa dzieci zgrzytająca zębami zaprzestaje przed 13 rokiem życia. Przez ten czas dentysta może zaopatrzyć Twoje dziecko w ochraniacz nazębny zakładany na noc aby zapobiec nadmiernemu tarciu zębów. To urządzenie skutkuje prawie u wszystkich dzieci, które używają je zgodnie z instrukcją.

U nastolatków i osób dorosłych rokowanie jest bardzo dobre jeśli zgrzytanie zębami jest leczone jak należy i w porę.