Próchnica (Ubytki)

Próchnica (Ubytki)

Co to jest?

Próchnica jest medycznym terminem próchnicy zębów albo ubytków, powodowana przez określone typy bakterii produkujące kwas, które niszczą szkliwo zębów i warstwę pod nią, zębinę.

Istnieje wiele różnych rodzajów bakterii normalnie żyjących w jamie ustnej człowieka. Odkładają się one na zębach w lepkiej formie zwanej osadem. Ten osad zawiera ślinę, kawałki jedzenia i inne naturalne substancje. Najłatwiej tworzy się w:

 • Pęknięciach albo rowkach tylnych zębów
 • Między zębami
 • Wokół dentystycznych wypełniaczy albo mostków
 • Wzdłuż linii dziąseł

Niektóre bakterie są wywołane przez cukier i węglowodany (skrobie) w pożywieniach, co przekształca się w kwasy. Kwasy te rozpuszczają minerały w nawierzchniach zębów, niszcząc szkliwo albo rozwijając ubytki, które są zbyt małe aby je od razu wyleczyć. Ale rozwijają się one z czasem.

Uszkodzenie może wystąpić w dowolnym miejscu, gdzie ząb jest narażony na działanie kwasów. Obejmuje to szkliwo na koronie zęba i częściach korzeni, które są odsłonięte z powodu recesji dziąseł. Jak tylko dojdzie do próchnicy przenika ona przez szkliwo zęba powodując ubytek. Przenika do miększej, podatnej zębiny czyli to korpusu zęba. Bakterie ostatecznie dostają się do miękkiej miazgi zęba i wrażliwych włókien nerwa.

Nikt naprawdę nie wie co powoduje ból występujący gdy próchnicy nie przeniknęła jeszcze do miąższu. Teorie obejmują:

 • Zapalenie spowodowane przez bakterie
 • Wystawienie na narażenie powierzchni korzenia
 • Brak równowagi płynnych poziomów w niewielkich otworach zwanych kanalikami wewnątrz zębiny
  dentysta online

Objawy

Wczesna próchnica nie ma jakichkolwiek objawów. Później, gdy próchnica przenika przez szkliwo zęby mogą być wrażliwe na słodycze, gorące albo zimne jedzenie albo napoje.

Diagnoza

Dentysta sprawdza próchnicę podczas każdej wizyty. Jest to cześć każdej rutynowej wizyty albo nagłych interwencji z powodu bólu. Dentysta ogląda zęby i bada ich narzędziem o nazwie zgłębnik w celu znalezienia ubytków albo uszkodzonych powierzchni. Problem z tą metodą jest taki że często dentysta nie jest wstanie wykryć od razu ubytku gdy jest on dopiero w trakcie formowania. Czasami jeśli dentysta użyje zbyt dużej siły badając, zgłębnik może przebić szkliwo, co spowoduje że bakterie rozprzestrzenią się do zdrowych zębów.

Zostały opracowane nowe urządzenia do wykrywania próchnicy. Są one użyteczne w niektórych sytuacjach i nie rozprzestrzeniają próchnicy. Jeden z najpowszechniej używanych w gabinetach stomatologicznych jest ciekły barwnik. Dentyści czyszczą twoje zęby nietoksycznym barwnikiem, a następnie płuczą wodą.

Niektórzy dentyści również używają nowoczesnych urządzeń takich jak laser w celu wykrycia próchnicy. Pod wieloma względami to urządzenie są bardzo pomocne, może wykryć wczesną próchnicę, której efekt faktycznie może być odwrócony.

Bardziej zaawansowaną próchnicę można zobaczyć gołym okiem na zdjęciu rentgenowskim bez potrzeby używania specjalnych laserów. Są one wykonywane zależnie od zalecenia lub pojawienia się objawów, takie jak np. ból.

Oczekiwany Czas Leczenia

Próchnica może być uleczalna albo i nie, w zależności od momentu diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Białe plamki mogą wskazywać na wczesną próchnicę, która jeszcze źle nie wpłynęła na szkliwo.

Proces wczesnej próchnicy można odwrócić, jeśli uszkodzenie kwasu zostanie zatrzymane i ząb będzie miał szansę naprawy w naturalny sposób.

Próchnica, która zniszczyła szkliwo nie może być odwrócona. Próchnica najczęściej pogorsza się i przenika coraz głębiej. Z czasem, ząb może psuć się do samego korzenia. Jak długo to trwa zależy od danej osoby, próchnica może naruszać bolesne miejsca w ciągu miesięcy albo i lat.

Zapobieganie

Jedynym sposobem aby zapobiec próchnicy jest zredukowanie liczby osadów i bakterii w Twojej jamie ustnej. Najlepszym sposobem na to jest codzienne szczotkowanie zębów i czyszczenie nicią dentystyczną. Możesz również używać przeciwbakteryjnych płynów do płukania jamy ustnej obniżające poziom bakterii, które powodują ubytki.

Możesz zredukować ilość wytwarzanego kwasu w Twojej jamie ustnej jedząc mniej słodyczy lub bogatą w skrobię żywność. W Twojej jamie ustnej pozostaje kwas przez kilka godzin po zjedzeniu, dlatego aby zapobiec próchnicy unikaj podjadania między posiłkami oraz jedzenia przekąsek.

Gumy do żucia, które zawierają ksylitol pomagają zmniejszać wzrost bakterii. Bakterie nie mogą używać ksylitolu jako źródła pożywienia, jak np. cukru. Inne produkty również mogą redukować poziom kwasu w Twojej jamie ustnej. Zapytaj oto dentystę w celu uzyskania więcej informacji.

Innym sposobem, aby zmniejszyć ryzyko próchnicy jest stosowanie fluorku, który wzmacnia zęby. Dentysta może ocenić Twoje ryzyko próchnicy, a następnie zasugerować odpowiednie zabiegi fluoryzowane. Fluorek w wodzie wzmacnia zęby od wewnątrz a także na zewnątrz. Dentyści również mogą zastosować zabiegi fluoryzowane na zęby mleczne u dzieci zabezpieczając je przed ubytkami.

U osób dorosłych zęby trzonowe mogą być lakowane w celu ochrony. U dzieci, zarówno mleczne jak i stałe zęby trzonowe mogą być lakowane. Dentyści również używają laku na zęby trzonowe, które mają wczesne oznaki próchnicy pod warunkiem, że próchnica nie przeniknęła przez szkliwo.

Leczenie

Próchnica jest procesem. We wczesnej fazie próchnica może być zatrzymana, może nawet być odwrócone. Fluor i inne metody zapobiegania również pomagają zębom we wczesnej fazie próchnicy naprawić (remineralizacja). Białe plamki są ostatnim etapem wczesnej próchnicy.

Jak tylko próchnica pogorszy się i dojdzie do pęknięcia szkliwa, tylko dentysta może naprawić ząb. W takim przypadku należy wypełnić ubytek. Jeśli dentysta zadecyduje o konieczności borowania zastosuje miejscowe znieczulenie. Jeśli będzie konieczne użycie lasera, znieczulenie w tym przypadku nie jest konieczne. Rozłożony materiał w ubytku zostaje usunięty a ubytek wypełniony.

Wiele wypełnień jest wykonywana z amalgamatu dentystycznego albo żywicy kompozytowej. Amalgamat jest srebrno-szarym materiałem wykonanym ze srebra, rtęci, miedzi albo innych metali. Żywica kompozytowa ma lepszy wygląd, ponieważ jest w kolorze zęba. Nowsze żywice są bardziej wytrzymałe.

Amalgamaty są używane w zębach trzonowych i przedtrzonowych ponieważ metal nie jest widoczny w tylnej części jamy ustnej. Kompozytowe i ceramiczne materiały są używane do wszystkich zębów.

Jeśli ubytek jest zbyt duży, ząb może nie pomieścić dość materiału wypełniającego do naprawy. W tym przypadku dentysta usunie próchnicę i przykryje ząb ceramiczną plombą, nakładką albo koroną. Można je wykonać gabinecie albo w laboratorium.

Czasami widoczna część zęba pozostaje stosunkowo nienaruszona jednak próchnica występuje w miąższu wewnątrz zęba. W tym przypadku ząb będzie wymagał leczenia kanałowego. Dentysta albo endodonta będą musieli usunąć miąższ zęba i zastąpić go obojętnym materiałem. W większości przypadków ząb wymaga korony.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Wczesny proces próchnicy jest zazwyczaj bezbolesny. Tylko regularne wizyty u dentysty lub prześwietlenie może wykazać wczesną próchnice. Jeśli czujesz rozwijającą się wrażliwość żucia gorących, zimnych albo słodkich pokarmów albo napojów skontaktuj się z dentystą.

Rokowanie

Jeśli próchnica nie będzie od razu leczona prawdopodobnie dojdzie do rozwoju próchnicy znacznej. Ostatecznie niekontrolowanie próchnicy może zniszczyć ząb.

Próchnica zwiększa ryzyko dalszego występowania z kilku powodów:

 • Próchnica jest powodowana przez bakterie. Im więcej masz próchnicy tym więcej bakterii istnieje w Twojej jamie ustnej
 • Ciągła taka sama pielęgnacja jamy ustnej i zwyczaje żywieniowe, które doprowadziły do próchnicy zębów spowodują więcej próchnicy
 • Bakterie mają tendencję do osadzania w wypełnieniach i ubytkach bardziej niż na gładkich zębach, więc te obszary są bardziej narażone na próchnicę
 • Pęknięcia albo szczeliny pozwalają bakteriom i jedzeniu wejść do zęba, prowadząc do próchnicy