Torbiele Jamy Ustnej, torbiel jamy ustnej

Torbiele Jamy Ustnej

Co to jest?

Torbiel jest formą worka albo torby pod skórą albo w kości. Torbiel może być pusty albo zawierać płyn. Nie jest nowotworowy.

Torbiel jest pokryty pewnego rodzaju tkanką nazywaną nabłonkiem. Ten typ tkanki zwykle znajduje się w warstwach powierzchniowych, takich jak skóra i błona śluzowa jamy ustnej. Torbiele mogą się tworzyć, podczas gdy komórki nabłonka wnikają w głąb warstwy ciała i zaczynają się rozmnażać.

Torbiele jamy ustnej znajdują się w głowie albo szyi. Mogą być w kości szczękowej albo w tkankach miękkich takich jak gruczoły ślinowe, skóra albo wewnątrz ust.

dentysta online

Jest wiele typów torbieli.

Czasami torbiel w kości szczękowej jest pokryty nabłonkiem, który zwykle formuje zęby, co jest nazywane zębopochodny torbiel. Ten typ torbiela szczęki może rosnąć na tyle dużo, aby przemieścić zęby i powodować problemy z gryzieniem (sposób łączenia zębów).

Duży torbiel zębopochodny również może osłabiać szczękę, ponieważ torbiel zastępuje twardą tkankę kostną. Sprawia, że szczęka jest bardziej podatna na złamania. Szczęka może mieć stan zapalny, zakażenie i ból.

Jeden typ torbiela zębopochodnego nazywany zębopochodny keratocyst, ma skłonności do wzrostu bardzo szybko. Jest trudny do leczenia i powraca częściej niż inne typy torbieli. Osoby z wrodzoną chorobą zwaną zespołem nabłoniaków znamionowych może kształtować ten typ torbieli.

Najczęstszym torbielem występującym w jamie ustnej jest wierzchołkowy okołozębowy torbiel. Rozwija się w wyniku zakażenia miąższu zęba lub nerwów. To zakażenie zwykle jest spowodowane przez próchnicę.

Torbiel zawiązkowa zęba tworzy się przy koronie zęba. Ten typ torbieli może powodować pęknięcia korzenie zęba w obszarze resorbowania (przenikania).

Objawy

Torbiel w tkance miękkiej może pojawiać się jako drobny, bezbolesny guz, często mniejszy niż 1 cala w średnicy. Torbiel może być pod skórą wewnętrznej dolnej wargi, wewnętrznego policzka albo dziąsła. Zazwyczaj nie powoduje bólu chyba, że ulegnie zakażeniu.

Mały zębopochodny torbiel szczęki może być bezbolesny, niezauważony. Gdy torbiel zębopochodny staje się duży i jest zainfekowany wówczas może być bolesny. Może również powodować wybrzuszenie kości szczękowej i poluzować zęby.

Diagnoza

Jeśli masz torbiel dentysta może zalecić wykonanie biopsji. W tym typie biopsji, płyn z torbiela zostaje usunięty igłą. Możesz mieć również inny typ biopsji, w której tkanka albo cały torbiel zostaje usunięty. Płyn albo tkanka jest analizowana w laboratorium.

Biopsja ustali typ torbiela i jak powinien być leczony. Potwierdzi również, że masz torbiel, a nie nowotwór.

Oczekiwany Czas Leczenia

Nieleczony torbiel może stawać się większy. Torbiele usuwa się operacyjnie. Czasami odrastają ponownie.

Zapobieganie

Nie ma żadnego sposobu, aby zapobiec występowania torbieli.

Leczenie

Zazwyczaj torbiel usuwa się operacyjnie. Chirurg jamy ustnej wykonuje zabieg przy znieczuleniu miejscowym. Jeśli torbiel zostanie zainfekowany, możesz dostać antybiotyki.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Skontaktuj się z dentystą jeśli zauważysz opuchliznę w jamie ustnej albo w pobliżu szczęki. Może być bolesny albo bezbolesny. Czasami małe dziecko może mieć torbiel w miejscu gdzie ząb się wyrzyna. W takim przypadku zauważysz niewielkie wybrzuszenie tkanki miękkiej na grzbiecie szczęki nad koroną zęba. Jeśli wybrzuszenie będzie zaczerwienione, może być wrażliwe albo bolesne.

Skontaktuj się z dentystą jeśli zauważysz, że ząb rusza się, czasami jest to spowodowane przez zębopochodny torbiel.

Rokowanie

Rokowanie jest bardzo dobre, ponieważ torbiele mogą być usunięte przez operację. Jednakże, niektóre torbiele odrastają ponownie. Osoby, które miały usunięty torbiel powinny być badane od czasu do czasu przez dentystę.