Wrażliwe Zęby – nadwrażliwość zębów

Wrażliwe Zęby

Co to jest?

Wielu z nas mówi, że ma „wrażliwe zęby”. Zazwyczaj oznacza to, że czujemy ukłucia bólu albo dyskomfort w pewnych sytuacjach np.:

 • Pijąc albo jedząc zimne rzeczy
 • Pijąc albo jedząc gorące rzeczy
 • Jedząc słodycze
 • Dotykając zęby innymi zębami albo językiem

Są dwa typy wrażliwości zęba:

Wrażliwość zębinowa występuje kiedy zębina (warstwa środka) zęba jest odsłonięta. Zwykle, zębina jest przykryta przez szkliwo powyżej linii dziąseł i przez kostniwo poniżej linii dziąseł. Zębina składa się z niewielkich otworów zwanych kanalikami. Wewnątrz każdego kanalika leży gałąź nerwowa, która pochodzi z miąższu zęba (centrum nerwu zęba). Gdy zębina zostanie odsłonięta, chłodna albo gorąca temperatura albo nacisk może wpływać na tą gałąź nerwową i powodować wrażliwość.

dentysta online

Wrażliwość zębinowa występuje, gdy zewnętrzne powłoki ochronne jak szkliwo albo kostniwo są usunięte, odsłaniając zębinę. Może atakować jeden lub więcej zębów. Niektóre przyczyny odsłonięcia zębiny obejmują:

 • Szczotkowanie zębów zbyt mocno, niszcząc warstwę szkliwa
 • Zła higiena jamy ustnej, pozwalająca nagromadzać się kamieniowi nazębnemu przy linii dziąseł
 • Długoterminowe zgrzytanie zębami
 • Nieleczone ubytki
 • Stare wypełnienie z pęknięciem albo wyciekiem
 • Recesja dziąseł, która odsłania korzeń zęba. Recesja dziąseł często jest spowodowana przez choroby przyzębia albo przez szczotkowanie zbyt mocne
 • Operacje dziąseł, które odsłaniają korzenie zębów
 • Wybielanie zębów u osób, które mają już odsłonięte korzenie zębów
 • Częste jedzenie kwaśnych pokarmów lub picie kwaśnych napojów

Wrażliwość miazgi jest reakcją miąższu zęba. Miąższ jest masą naczyń krwionośnych i nerwów pośrodku każdego zęba. Wrażliwość miazgi zazwyczaj dotyczy tylko jednego zęba. Powody obejmują:

 • Próchnicę albo infekcję
 • Niedawne wypełnienie
 • Nadmierny nacisk podczas zaciskania albo zgrzytania
 • Popękany albo złamany ząb

Jeśli czujesz ostry ból podczas zgryzu, możesz mieć pęknięte albo uszkodzone wypełnienie. Ból po zwolnieniu zgryzu jest oznaką popękanego zęba.

Objawy

Objawy wrażliwości zębinowej i miazgi zazwyczaj związane są z reakcją na temperaturę albo naciskiem. Wrażliwość na zimne napoje albo jedzenia jest najczęstszym objawem. Rzadziej zęby są wrażliwe na gorące temperatury. Jeśli jeden ząb jest wrażliwy na gorąco to może znaczyć że nerw zęba jest martwy. W tym przypadku leczenie kanałowe jest niezbędne.

Diagnoza

Dentysta sprawdzi Twoją dentystyczną historię i zbada Twoją jamę usną. Będzie również potrzebował zdjęcia rentgenowskiego, aby zobaczyć czy jest próchnica albo problem z nerwem. Zapyta o Twoje zwyczaje, zgrzytanie albo zaciskanie zębów co może przyczyniać się do wrażliwości. Dentysta poszuka próchnicy, głębokich ubytków i odsłoniętych powierzchni. Może korzystać z zgłębnika – metalowe narzędzie z ostrym czubkiem – do badania wrażliwości zębów.

Ząb może być wrażliwy na zimno przez kilka tygodni po tym jak dentysta założy wypełnienie. Metale w amalgamacie (srebro) przewodzą zimno bardzo dobrze, przekazując go do miąższu. Wiązanie (o kolorze zębów) wypełnienia wymaga akwaforty zęba kwasem zanim wypełnieniem zostanie umieszczone. W niektórych przypadkach akwaforta usuwa szkliwo aż tak, że ząb staje się wrażliwy. Jednakże, są postępy w tworzeniu więzi co przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa powodowania nadwrażliwości zębów.

Dentysta albo endodonta może przeprowadzić testy, aby sprawdzić czy wymagasz leczenia kanałowego.

Oczekiwany Czas Leczenia

Jeśli ząb stał się wrażliwy po tym jak dentysta zamieścił wypełnienie, problem ustąpi w ciągu kilku tygodni. Czasami wypełnienie jest za wysokie i wywierasz zbyt duży nacisk na ząb gdy gryziesz, wówczas dentysta musi redukować wysokość wypełnienia. Jeśli wrażliwość nie ustąpi z czasem, ząb prawdopodobnie wymaga leczenia kanałowego.

Wrażliwość na więcej niż jeden ząb może ustąpić po krótkim czasie albo może postępować, zależy to od powodu wrażliwości. Każdy przypadek różni się, niektóre osoby mają wrażliwe zęby tylko przez miesiąc albo dwa, a inni przez wiele lat.

Zapobieganie

Wrażliwość zębinowa – sposoby jak można ograniczać jej występowanie:

 • Szczotkując dwa razy dziennie i czyszcząc nicią dentystyczną codziennie
 • Używając szczoteczek do zębów z miękkim albo bardzo miękkim włosiem i czyszcząc łagodnie górę i w dół, a nie na boki
 • Używając pastę do zębów i płynu do płukania ust z fluorem
 • Używając pastę do zębów, która jest specjalna dla wrażliwych zębów
 • Leczenie problemów zgrzytania albo zaciskania zębów (bruksizmu)

Wrażliwość miazgi – jeśli ząb wymaga leczenia kanałowego, nie ma żadnego dobrego sposobu aby zapobiec wrażliwość miazgi poza tym zabiegiem. Opóźnienie leczenia kanałowego nie jest zalecane może powodować dalsze problemy.

Leczenie

Wrażliwość zębinowa nadaje się do leczenia, niezależnie od przyczyny.

Dentysta albo higienistka stomatologii najpierw wyczyści Twoje zęby. Jeśli Twoje zęby są zbyt wrażliwe, aby zostały wyczyszczone, dentysta może zalecić środek znieczulający albo podtlenek azotu przed czyszczeniem.

Po czyszczeniu dentysta nałoży lakier fluoryzowany chroniący Twoje zęby, to chwilowo zredukuje wrażliwość i wzmocni zęby. Dentysta zastosuje produkt blokujący otwarcia (kanaliki) w zębach i zredukuje Twoją wrażliwość. Nowszych sposobem jest użycie lasera dentystycznego. Laseroterapia zmienia kanaliki aby zredukować wrażliwość.

Używanie fluoryzowanych past i płynów do płukania ust w domu również pomaga redukować wrażliwość. Są dostępne specjalne pasty dla wrażliwych zębów.

Pozmawiaj z dentystą jaki płyn z fluorkiem powinieneś używać. Niektóre bez recepty płyny do płukania są kwasowe. Powinieneś używać płynów z fluorkiem, które zawierają neutralny fluorek sodu.

Wrażliwość miazgi jest leczona kanałowo, jeśli nerw zęba jest uszkodzony albo martwy. Nerw zostaje usunięty i umieszcza się nie reaktywną substancję (gutaperka) w przestrzeni gdzie nerw się znajdował. Wówczas ząb jest pozbawiony ochronnej powłoki, szkliwa i dlatego stosuje się wypełnienie albo koronę.

Aby zmniejszyć ból z powodu zgrzytania albo zaciskania, dentysta zaleci plastikowy nocny ochraniacz, który powinieneś nosić podczas snu.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli wrażliwość trwa dłużej niż kilka tygodni skontaktuj się z dentystą. Jeśli masz zaplanowane niedługo dentystyczne czyszczenie zębów, poczekaj i wówczas porozmawiaj z dentystą o Twojej wrażliwości i możliwych powodach. Większość przypadków wrażliwości zębów są łatwe do leczenia.

Rokowanie

Perspektywy są różne w zależności od powodu wrażliwości.