Zapobieganie Ubytkom próchnicowym

Czy ty albo członkowie twojej rodziny macie często ubytki? Badania dentystyczne wykazały, że niektóre czynniki mogą wpływać na ryzyko występowania próchnicy zębów. Czynniki te obejmują:

 • Obecną ilość zębów zepsutych lub wypełnionych
 • Poziom narażenia na fluoryzowanie
 • Historię próchnicy rodziny
 • Jak dobrze dbasz o swoje zęby
 • Ilość śliny i bilans minerałów, enzymów i środków buforujących
 • Jak często i co jesz (szczególnie węglowodany

  dentysta online

Zapytaj dentystę o najlepszy sposób zredukowania ryzyka i ograniczenia próchnicy.

Aby zapobiec psuciu się zębów, możesz zrobić dwie rzeczy:

 • Wzmocnij obronę zębów fluorkiem, lakowaniem i środkami, które zawierają jony wapnia i fosforanu
 • Zredukuj liczbę bakterii w jamie ustnej

Fluor przenika do zębów, wzmacnia je przez zastępowanie minerałów, które kwas zniszczył. Korzyści z fluorku zostały odkryte w 1930 roku. Dentyści zaczęli zauważać, że osoby które piją wodę, która naturalnie zawiera fluorek mają mniej próchnicy. W 1945 roku ludzie zaczęli dodawać fluorek do dopływów wody. Dodawanie fluoru do wody użytkowej było i jest najskuteczniejszą metodą zapobiegania ubytkom do chwili obecnej.

Na początku 1960 roku fluorek również zaczął być dodawany do pasty do zębów. To również wywarło znaczny wpływ na zapobieganie ubytków. Teraz prawie wszystkie pasty do zębów zawierają fluorek. Każdy powinien codziennie szczotkować zęby pastą z fluorem.

Dentyści czasami zalecają wyższy poziom fluorku w pastach do zębów, żelach i płynach do płukania ust dla dzieci i osób dorosłych.

W ostatnim czasie opracowano środki zawierające wapń i fosforan. MI Pasta i MI Pasta Plus obydwie zawierają Recaldent (składnik fosforan wapnia). Twój dentysta może stosować je do twoich zębów. Recaldent również można znaleźć w gumach do żucia (niektóre produkty Trident). Środek ten pomaga zapobiegać i rozwijać się wczesnej próchnicy, która jeszcze nie doprowadziła do ubytku.

Lak jest powłoką ochronną umieszczoną na górze tylnich zębów – trzonowych i przedtrzonowych. Blokuje bakterie i kwasy przyklejone w maleńkich rowkach na nawierzchniach zębów. Lak może być zastosowany dla osób dorosłych i dzieci. Dzieci mogą mieć lak na malutkich ząbkach trzonowych a także na stałych zębach trzonowych. Dentyści mogą kłaść lak na zębach trzonowych z oznakami wczesnej próchnicy pod warunkiem, że próchnica nie przedarła się przez szkliwo.

Niema możliwości pozbycia się wszystkich bakterii z jamy ustnej, ale można podjąć kroki w celu kontrolowania bakterii:

 • Szczotkowanie dwa razy dziennie
 • Codzienne użycie nici dentystycznej
 • Redukowanie liczby zużywania każdego dnia fermentacji węglowodanów

Niektóre płyny do płukania ust są na receptę (zawierają chlorheksydynę) redukujące bakterie w jamie ustnej, pomagając zapobiegać próchnicy. Żucie gum bez cukru, szczególnie zawierających ksylitol, może pomóc zredukować poziom bakterii i zwiększyć przepływ śliny.

Przede wszystkim odwiedzaj swojego dentystę regularnie, gdyż dentysta może zauważyć jakiekolwiek wczesne oznaki próchnicy, gdy będzie można je szybko wyleczyć i może nawet odwrócić cały proces.