Mnóstwo niebezpieczeństwa, mimo że nie ma dymu

Większość z nas wie, że papierosy są niezdrowe: dym, który wdychasz zawiera toksyczne związki chemiczne, które zwiększają ryzyko nowotworu płuc. Ale co z bezdymnym tytoniem? Czy jest to „pic na wodę” i tak naprawdę wyrządza tyle samo szkód?

Tak. „Bezdymny tytoń – żucie tytoniu (betelu) oraz tabaka –  snuff  nie jest bezpieczną alternatywą dla palenia” twierdzi Dr. Oman, D.D.S., M.P.H. Dr. Oman jest Profesorem Kliniki Dentystycznej Uniwersytetu Kolumbia Medycyny Dentystycznej.

„Bezdymny tytoń znacznie zwiększa ryzyko nowotworów jamy ustnej” twierdzi Dr. Oman. „Powoduje chorobę przyzębia i ubytki. Bezdymny tytoń zawiera materiały ścierne a to oznacza, że zęby ścierają się szybciej”. Produkty te również powodują plamki i nieświeży oddech.

dentysta online

W Stanach Zjednoczonych bezdymne wykorzystanie tytoniu podupadło w ostatnich latach. Około 3% osób dorosłych szacują się, że pali bezdymny tytoń. Około 6% mężczyzn i mniej niż 1% kobiet używa bezdymnych wyrobów tytoniowych. Bezdymne wykorzystanie tytoniowe przez uczniów szkoły średniej jest oszacowane na 8%.

Stopień wykorzystania przez osoby dorosłe różni się w zależności od państwa. Na przykład 18% mężczyzn w Zachodniej Wirginii pali bezdymny tytoń, a w Arizonie jest to jedyne 1% mężczyzn. Stopień bezdymnego wykorzystania tytoniowego przez osoby dorosłe w USA jest najwyższy wśród:

  • Młodych mężczyzn
  • Indian
  • Osób, które mieszkają w Południowej części Ameryki albo w okolicach wiejskich

W sumie około 22 milionów Amerykanów używa bezdymny tytoń. Występuje w trzech podstawowych formach: żucia, tabaki i wtyczki.

Tytoń do żucia składa się z rozdrobnionych liści tytoniu. Tabaka jest luźnym tytoniem ziemi liści. Wtyczka jest sprężonym kawałkiem tytoniu ziemi liści. Cukier, sole albo aromaty czasami są dodawane aby poprawić smak. Nowy bezdymny produkt tytoniowy obecnie jest sprzedawany w Stanach Zjednoczonych. Opakowany w torebeczkę, która wygląda jak torebka herbaty ekspresowej. Postać bezdymnego tytoniu cieszy się popularnością w Szwecji.

Podobnie jak papierosy, bezdymny tytoń zawiera substancje chemiczne. Wiadomo, że więcej niż dwa tuziny powodują nowotwór. Ale w odróżnieniu od papierosów, bezdymny tytoń jest w kontakcie bezpośrednim z wewnętrzną częścią jamy ustnej. To czyni bezdymny tytoń jeszcze bardziej uzależniający niż papierosy, ponieważ nikotyna wchodzi do twojego krwiobiegu szybciej. Nikotyna jest uzależniającą substancją w tytoniu.

Trzymanie bezdymnego tytoniu w jamie ustnej przez 30 minut naraża cię na tyle samo nikotyny jak byś palił cztery papierosy naraz.

Używanie bezdymnego tytoniu silnie przez dłuższy czas zwiększa ryzyko raka jamy ustnej. „Nowotwór jamy ustnej jest poważną obawą z bezdymnym wykorzystaniu tytoniu” twierdzi Dr. Oman. „Leczenie nowotworu może zdeformować jamę ustną i szczękę. Radzę pacjentom nie korzystać z produktów tytoniowych w jakiejkolwiek formie”.

W ciągu zaledwie jednego roku wykorzystanie może powodować białe plamki rozwijające się w jamie ustnej. Te plamki powinny być badane, gdyż mogą zawierać komórki nowotworowe. Nie czekaj na wystąpienie objawów tylko skonsultuj się lekarzem: Do czasu rozprzestrzenienia się nowotwór jamy ustnej nie wywołuje żadnych objawów.

Zużywanie bezdymnego tytoniu może powodować inne problemy:

  • Bezdymny tytoń jest pożywką dla bakterii. Gromadzi żywność i inne szczątki oraz przebywa w jamie ustnej godzinami. Jest słodzony dla poprawy smaku co może wywoływać próchnicę
  • Zużywanie bezdymnego tytoniu powoduje oddalanie się dziąseł i choroby przyzębia
  • Obszar gdzie mieści się tytoń może stać się niezwykle suchy, to zwiększa ryzyko próchnicy
  • Bezdymny tytoń może redukować zmysły smaku i węchu. Może powodować plamki na zębach i nieświeży oddech
  • Duże ryzyko występowania bakterii i zanieczyszczeń na języku, jeśli używasz bezdymnego tytoniu. Zaawansowany etap nazywany jest czarnym włochatym językiem

Ryzyko występowania tych dolegliwości może się zmniejszać, jeśli będziesz dbał o higienę jamy ustnej.