Palenie tytoniu: szkodliwe dla zdrowia dziąseł

Na pewno widziałeś ostrzeżenia na paczkach papierosów: „Rzucenie palenia znacznie zmniejsza ryzyko występowania chorób”. Choroby związane z paleniem papierosów to np. Rak płuc, Rozedma płuc.

Ale czy wiesz, że połowa z zapaleń przyzębia (dziąseł) jest spowodowana przez palenie – Przewlekłe (długoterminowe) zapalenia dziąseł mogą doprowadzać do utraty zębów.

dentysta online

„Badania wykazały, że palenie tytoniu może być jednym z największych czynników ryzyka w rozwoju chorób przyzębia” twierdzi Dr. Oman, D.D.S., M.P.H. Dr. Oman jest Profesorem Kliniki Dentystycznej Uniwersytetu Kolumbia Dental Medicine (Medycyny Dentystycznej).

Zapalenie przyzębia (dziąseł) jest infekcją bakteryjną. Niszczy tkankę miękką i kości, które przymocowują zęby do kości szczękowych. Bakterie rosną w płytce nazębnej, która tworzy formę kieszeni wokół zębów. Reakcja twojego ciała na osad doprowadza do próchnicy tkanki miękkiej i kości.

W początkowym stadium choroby można zauważyć, że dziąsła krwawią podczas szczotkowania albo czyszczenia nicią dentystyczną. Ponieważ zakażenie pogarsza się, zaczyna tworzyć się próchnica, ciągnie się od zębów tworząc kieszonki. Następnie kieszenie między zębami a dziąsłami pogłębiają się bardziej. Ostatecznie, zęby mogą stawać się luźne i bolesne. Mogą nawet zacząć wypadać.

Badania wykazały, że palacze mają więcej kamienia nazębnego niż osoby niepalące. Może to być wynik zmniejszonego przepływu śliny. Kamień jest stwardniałym kształtem osadu.

Palenie wyrobów tytoniowych może pogarszać zapalenie dziąseł. Palacze mają poważniejsze utraty masy kostnej i większe zasobne kieszenie między zębami a dziąsłami niż osoby niepalące. W badaniach, palacze trzy do sześciu razy bardziej są narażeni na zniszczenia dziąseł niż osoby niepalące. Poważniejsza utrata masy kostnej była pięciokrotnie większą wśród obecnych albo dawnych nałogowych palaczy niż wśród osób, które nigdy nie paliły.

„Palacze mają znacznie mniejsze krwawienia dziąseł i zaczerwienienia niż inne osoby, chociaż ich jamy ustne są zdrowsze” twierdzi Dr. Oman. „Może to prowadzić do mylnego wrażenia, że dziąsła są zdrowe. Dlatego bardzo ważne jest, aby palacze regularnie odwiedzali dentystę w celu oceny ich zdrowia dziąseł”.

Nie tylko palenie zwiększa ryzyko rozwijania zapalenia dziąseł, lecz palenie powoduje leczenie dużo bardziej trudne i na dodatek jest mniejsze prawdopodobieństwo, że odniesie sukces, ponieważ palenie utrudnia leczenie w jamie ustnej.

Jedno z badań wykazało, że palacze dwa razy szybciej tracą zęby niż osoby niepalące w ciągu pięciu lat po zakończeniu kuracji przyzębia. Z większości badań wynika, że palacze częściej mają przeprowadzane leczenia dziąseł (głębokie usuwanie kamienia nazębnego) niż osoby niepalące. Palacze również częściej mają przeprowadzane zabiegi chirurgii szczękowej. Implanty są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia u ludzi, którzy palą ze względu na słabe gojenie się kości.

Korony i mostki wyglądają świetnie, kiedy są początkowe umieszczone w jamie ustnej. U palaczy często tracą ten piękny wygląd szczególnie, kiedy dziąsła cofają się a kości zanikają. Popularne zabiegi kosmetyczne, takie jak laminaty porcelanowe nie będą wyglądać dobrze długo u osób, które palą.

Pracownicy naukowi wciąż badają co dym robi z tkanką ustną. Wydaje się kolidować z podstawowymi funkcjami które zwalczają choroby i wspomagają gojenia. Pracownicy naukowi stwierdzili, że palenie atakuje tkankę dziąsła i wpływa na wszystkie typy zabiegów.

„Uważa się, że substancje chemiczne zawarte w tytoniu przeszkadzają w krążeniu krwi do dziąseł” twierdzi Dr. Oman. „Powoduje to spowolniony proces gojenia co sprawia że leczenie jest mniej przewidywalne i często niekorzystne”.

„Nie tylko dym papierosowy przyczynia się do choroby przyzębia” twierdzi Dr. Oman. Wszystkie wyroby tytoniowe mogą atakować zdrowie dziąseł. Obejmują one: tytoń fajkowy, bezdymny tytoń i cygara.

Badania prowadzone na Uniwersytecie Temple wykazały to ryzyko. Pracownicy naukowi poinformowali, że 18% byłych albo obecnych palaczy cygar i fajek ma umiarkowaną lub ciężką chorobę dziąseł. „To jest trzy razy większy wynik niż u osób niepalących” Dr. Oman. Badania była publikowana w Czasopiśmie „Periodontology” w 2000 roku.

Specjaliści twierdzą, że palacze fajek podobne do palaczy papierosów szybko tracą zęby. Bezdymny tytoń może powodować cofanie się dziąseł. Zwiększa to ryzyko utraty kości i włókien, które utrzymują zęby na miejscu.

Jedyną prawidłową informacją o paleniu i zdrowiu jamy ustnej jest ostrzeżenie Chirurgii Generalnej które jest prawdziwe. Rzucenie palenia teraz znacznie zredukuje poważne ryzyko zdrowia. Ostatnie badania wykazały, że osoby które rzuciły palenie 11 lat temu miały prawie taką samą chorobę przyzębia jak osoby, które nigdy nie paliły.

Nawet redukowanie ilości, którą palisz wydaje się pomocna. Jedne z badań wykazały, że osoby które palą więcej niż paczkę lub połowę dziennie były sześciokrotnie bardziej narażone na choroby przyzębia, niż osoby niepalące. Osoby, które palą mniej niż połowę paczki dziennie są tylko trzy razy bardziej narażeni na choroby przyzębia.

„Gabinet stomatologiczny jest dobrym miejscem skierowania się o pomoc w rzuceniu palenia” twierdzi Dr. Oman. „Dentysta może pokazać ci konsekwencje palenia na jamę ustną i zęby. Doradzi ci, które leki mogą pomóc rzucić palenie, takie jak plastry nikotynowe albo gumy”.