Rodzaje próchnicy

Małe dzieci mogą nabawić się próchnicy typu zwanego butelkową niemowlęcą próchnicą albo wczesna dziecięca próchnica. Niszczącą szkliwo szybko. Ten typ próchnicy występuje u dzieci, które są usypiane z butelką mleka albo soku. Butelka w ciągu nocy naraża zęby na obecność węglowodanów stanowiących pożywke dla bakterii. Bakterie gwałtownie mogą wzrosnąć i wytwarzać kwas, który powoduje próchnicę zębów.

Próchnica może się pogłębić, jeśli rodzic nie czyści zębów dziecku. Może uszkodzić szkliwo i pozostawić duży ubytek w ciągu kilku miesięcy.

U osób dorosłych, odsłonięte narażone korzenie zębów mogą rozwijać próchnicę. Zwaną próchnicą korzenia. Starsze osoby mają więcej problemów dziąseł spowodowanych przez długie lata czyszczenia albo choroby przyzębia. Są też bardziej narażeni na suchość ust (kserostomię). Spadek wydzielania śliny powoduje mniejszą ochronę zębów, zwiększa to ryzyko próchnicy. Wiele leków może powodować suchość ust. Pamiętaj, aby zapytać lekarza lub farmaceutę czy twoje leki nie powodują suchości ust.

Próchnica może powstawać pod plombami albo innymi naprawami zęba, takimi jak korony. Czasami bakterie i kawałki jedzenia mogą zagłębić się między zębem a kiepskim umieszczeniem plomby albo korony. Może również występować jeśli wypełnienie pęknie lub odrywa się od zęba, pozostawiając odstęp.

Tags: , ,