Dentystyczne lakowanie zębów

Co to jest Dentystyczne lakowanie zębów?

Lak jest czysty albo podbarwiony powłok ochronnej zębów. Malowany jest na żujące powierzchnie zębów tylnich (zębów trzonowych i zębów przedtrzonowych). Są to obszary, w których większość ubytków się wytwarza.

Zęby trzonowe i przedtrzonowe mają rowki i szczeliny. Dentyści pokrywają te rowki i szczeliny. Jedzenie może dostawać się i przyklejać do w tych szczelin. Niektóre są tak głębokie, że włoski szczoteczki nie sięgają do nich.

Rowki i szczeliny zapewniają doskonałe środowisko bakteriom i powodują ubytki, a Lak pomagają stanąć na przeszkodzie temu. Przykrywa rowki i szczeliny, aby jedzenie nie mogło dostawać się do nich.

Do czego stosowany?

Lak nakłada się na zęby, aby pomóc zapobiegać ubytkom. Dawniej był stosowany tylko dla dzieci, ale osoby dorosłe także mogą mieć je zastosowane. Kliknij tu, aby zobaczyć ilustracje pokazujące jak lak jest stosowany.

Lakowanie jest bardzo skuteczne i kosztuje znacznie mniej niż wypełniacze ubytków.

U dzieci lak może być nakładany na malutkie zęby trzonowe chroniąc je przed ubytkami. Zęby trzonowe u małych dzieci i tak wypadną nowe, stałe zęby trzonowe wyjdą. Te zęby trzonowe mogą być także zaplombowane. Większość dentystów zaleca, aby lak były zastosowany do każdego stałego zęba trzonowego jak najszybciej. Jednakże może to wykonać tylko gdy ząb będzie mógł być utrzymany w suchym i wolny od śliny obszarze podczas gdy lak jest nałożony.

Jeśli twoje dziecko ma wysokie ryzyko próchnicy, dentysta może zdecydować nałożyć lak wszystkie zęby przedtrzonowe albo trzonowe. Zęby przedtrzonowe są zębami bezpośrednio przed zębami trzonowymi.

Lak mogą być stosowany także u dorosłych, którzy mają zwiększone ryzyko próchnicy rozwijającej się. Dentysta rozważy czy lak jest odpowiedni dla Ciebie.

Lak może być zastosowany na zęby, które wskazują wczesne znaki próchnicy. Jednak w przypadku gdzie próchnica przedarła się przez szkliwo, ząb będzie potrzebować plomby.

Przygotowanie

Zastosowanie laku jest szybkie i bezbolesne. Można to zrobić podczas rutynowej dentystycznej wizyty. Żadne zastrzyki nie są potrzebne. Jednakże bardzo ważne jest aby siedzieć spokojnie tak żeby ząb albo zęby pozostały suche podczas nakładania laku. Pozwala to materiałowi laku prawidłowo przykleić się do zębów.

Zastosowanie – Jak to wygląda?

Dentysta czyści obszar usuwając jakiekolwiek jedzenie albo szczątki w i wokół zębów. Następnie upewnia się, czy zęby są suche aby lak mógł prawidłowo przykleić się. Lak jest nakładany w postaci płynnej, przez i do rowków i szczelin. Zazwyczaj twardnieje w ciągu 20 do 60 sekund. Czasami używa się specjalnej lampy świetnej do zaschnięcia.

Następstwa po zastosowaniu

Badania wskazują, że lakowanie może długo, czasem nawet aż 15 lat przetrwać. Ale nie jest wieczne.

Dentysta sprawdzi lakowanie podczas rutynowej wizyty. Jeśli to konieczne, lak może zostać wymieniony.

Pamiętaj lakowanie jest przydatne i pomocne, lecz nie może ochronić zęby przed bez ubytkami bez twojej pomocy. Czyść zęby dwa razy dziennie, używaj nić dentystyczną co najmniej raz na dobę i odwiedzaj dentystę regularnie.

Dzieci po lakowaniu powinny:

• Czyścić zęby dwa razy dziennie pastą do zębów z fluorem w wielkości grochu
  • Nitkować między zębami, które stykają się ze sobą
  • Używać prawidłową ilość fluorku, przez picie fluorowanej wody albo płukając zęby fluoryzowanym płynem lub biorąc tabletki
  • Odwiedzać dentystę regularnie

Ryzyko

Pomimo że jest rzadkie, lakowanie może powodować problemy u osób, które są uczulone na tworzywa sztuczne lub elementy z tworzywa sztucznego. Ponadto odnotowano pewne obawy o ewentualnych szkodliwych skutkach stosowania bisfenolu A (BPA). Ta substancja chemiczna znajduje się w niektórych produktach laku. Jednakże, badania wskazują, że wszelkie BPA w laku są w bardzo małych i ograniczonych ilościach stosowane. Amerykańskie Stowarzyszenie Dentystyczne i USA Federalny Urząd Żywności i Leków oznajmił, że lakowanie jest bezpieczne.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Poproś dentystę aby porozmawiał z tobą o korzyściach płynących z lakowania. Większość dentystów (stomatologów, którzy specjalizują się w leczeniu dzieci) używają lakowania rutynowo. Jednakże, nie wszyscy dentyści tak robią, dlatego twój dentysta może nie chcieć stosować tego na twoich zębach.

Tags: , , , ,