Próchnica zębów – etapy

 

1.      Zdrowy Ząb

Szkliwo jest twardą zewnętrzną warstwą krystaliczną. Zębina jest miększą warstwą pod szkliwem. Komora miazgi zęba zawiera nerwy i naczynia krwionośne. Jest uznawana za żywą część zęba.

dentysta online

2.      Białe Plamki

Bakterie, które są narażone się na cukry albo węglowodany mogą wytwarzać kwas. Kwas atakuje substancję krystaliczną w zewnętrznej powierzchni zęba. Proces ten jest zwany demineralizacją. Pierwszą jego oznaką są białe plamki. Na tym etapie, proces próchnicy może być odwrócony. Używając fluoru w domu lub u dentysty może pomóc zębom sobie z tym poradzić.

3.      Próchnica Szkliwa

Następuje demineralizacja. Szkliwo zaczyna próchnieć. Jak tylko powierzchnia szkliwa zostanie uszkodzona, ząb już nie może sam sobie z tym poradzić. Ubytek musi zostać oczyszczony i naprawiony przez dentystę.

4.      Próchnica Zębiny

Próchnica dochodzi do zębiny, gdzie może się rozprzestrzeniać i osłabiać szkliwo.

5.      Zakażona Miazga

Jeśli próchnica będzie pozostawiona bez leczenia, to może spowodować miazgę zęba. Tam gdzie znajdują się nerwy zęba i naczynia krwionośne. Miazga ulega zakażeniu. Ropień (opuchlizna) albo przetoka (otwarcie na powierzchni dziąsła) może tworzyć się w tkankach miękkich.