Zabiegi i Suplementy Fluoryzacyjne

Co to są Zabiegi i Suplementy Fluoryzacyjne ?

Fluorek jest naturalnym elementem, który wzmacnia zęby. Pomaga stojąc na przeszkodzie próchnicy. Specjaliści twierdzą, że najlepszy sposób, aby zapobiec próchnicy jest wykorzystanie kilku źródeł fluorku.

Fluorek występuje naturalnie w źródłach wody w niewielkich ilościach. Niektóre produkty, takie jak mięso, ryby, jajka i herbaty zawierają fluorek. Również jest dodawany do wody w niektórych obszarach. Wiele past do zębów, płyny do płukania i profesjonalne zabiegi zawierają fluor. Tabletki fluoryzowane na receptę są dostępne dla dzieci, które nie dostają odpowiedniej ilości fluorku.

dentysta online

Do czego służą?

Szkliwo jest zewnętrzną warstwą korony zęba (widoczna część). Wykonane jest z mineralnych kryształów blisko osadzonych. Każdego dnia szkliwo traci i odbudowuje minerały. Strata minerałów jest nazywana demineralizacją. Zyskiwanie nowych minerałów jest nazywane remineralizacją. Te dwa procesy uzupełniają się.

Demineralizacja zaczyna się od typu bakterii które powodują osad na zębach. Te bakterie żywią się cukrem z jedzenia w jamie ustnej i wytwarzają kwasy. Kwasy rozpuszczają kryształki w zębach.

Remineralizacja konstruuje szkliwo z powrotem. W tym proces, minerały takie jak fluorek, wapń i fosforan są naniesione wewnątrz szkliwa. Zbyt duża strata minerałów bez wystarczającej odbudowy szkliwa może doprowadzić do próchnicy.

Fluorek wzmacnia zęby przyczyniając się do szybszej remineralizacji, wzmacniając szkliwo. Fluorek również pomaga powstrzymać bakterie od wytwarzania kwasów.

Fluorek może wzmacniać zęby na dwa sposoby – od zewnątrz albo wewnątrz.

Zęby wchłaniają fluorek od zewnątrz na kilka sposobów:

  • Gdy poddajesz się zabiegom fluoryzacji w gabinecie stomatologicznym
  • Gdy czyścisz zęby pastą do zębów z fluorem albo używasz płynu z fluorem
  • Gdy płuczesz usta fluorowaną wodą pitną

Fluorki, które są wchłaniane poprzez kontakt z zewnętrzna część zęba nazywane są aktualnymi fluorkami.

Fluorek również jest wchłaniany przez zęby od wewnątrz. Połknięty fluorek wchodzi do krwiobiegu i staje się częścią zębów stałych w ich rozwoju, nazywane systemowym fluorkiem. Zęby stają się mocniejsze, więc trudniej jest kwasom niszczyć szkliwo.

Dzieci połykają systemowy fluorek w którejkolwiek z następujących sposobów:

  • Fluorowana woda i napoje
  • Suplementy fluoryzowane na receptę
  • Niewielkie ilości fluorku w jedzeniu

Dzieci często są poddawane zabiegom stomatologicznym fluorem jak ich zęby rozwijają się. Dziecko, które ma próchnicę albo ma wysokie ryzyko występowania próchnicy powinno stosować dodatkowy fluorek. Sprzyja to remineralizacji zębów. Wiele dzieci jest poddawane zabiegom fluoryzacyjnym co pół roku. Zabiegi zapewniają dodatkowe zabezpieczenie przed ubytkami nawet jeśli dzieci piją fluorowaną wodę.

Płukanie jamy ustnej fluoryzowaną wodą również może pomóc zapobiec ubytkom albo próchnicy u dzieci. Płukania są zalecane dla dzieci powyżej 6 roku życia. Można je znaleźć w sekcji „Płyny do ust” w większość sklepów. Fluoryzowane płyny do płukania na receptę i żele, które dostarczają wyższy poziom fluorku również są dostępne.

Suplementy fluoryzowane na ogół są przeznaczone dla dzieci od 6 miesiąca do 16 roku życia, którzy mają niskie poziomy fluorku w wodzie pitnej. Dostępne są jako płyny albo krople dla małych dzieci i tabletki dla starszych dzieci. Pediatra albo dentysta może je także przepisać.

Zabiegi fluoryzowane pomagają zapobiec próchnicy u dzieci i dorosłych. Każdy, kto ma zagrożenie próchnicą jest dobrym kandydatem na zabiegi fluoryzacyjne.

Czynniki, które zwiększą ryzyko próchnicy obejmują:

  • Historię ubytków
  • Rzadkie wizyty dentystyczne
  • Kiepskie nawyki czyszczące
  • Złe zwyczaje żywieniowe, szczególnie częste podjadanie

Wiele popularnych leków może powodować suchość ust. Przykłady obejmują antyhistaminy i leki na nadciśnienie, stany lękowe i depresje. Bez wystarczającej ilości śliny, próchnica pogarsza się szybko.

Przygotowanie

Zanim poddasz się zabiegowi fluoryzowania, zęby należy oczyścić. Twój dentysta może będzie musiał wyczyścić plamki. Jeśli używasz fluoryzowanych płynów do płukania albo żeli w domu, najpierw zęby należy starannie wymyć szczoteczką i wyczyścić nicią dentystyczną. Korzystanie z produktów fluoryzacyjnych wieczorem przed spaniej jest dobrym pomysłem. Gdy śpisz, są mniejsze szanse że zostaną wypłukane.

Jak to się zrobi?

Zabiegi fluoryzowane, którym się poddajesz u dentysty mają więcej fluorku niż fluoryzowane płyny do płukania ust albo pasty do zębów. Są używane przez dzieci i osoby dorosłe. Zabiegi dentystyczne również różnią się chemicznie i pozostają na zębach dłużej.

Są dwa typy fluorków profesjonalnie zastosowanych. Zakwaszony fosforan fluor (APF) jest kwasowy; nie jest neutralnym fluorkiem sodu. Neutralny fluorek sodu zazwyczaj jest stosowany dla osób, które mają suchość ust (kserostomię) albo mają plomby w kolorze zęba, korony albo mostki. Kwasowy fluorek może podrażniać usta, które są suche. Może tworzyć również małe dziury w kolorze zębów z tworzywa sztucznego niejednorodnej plomby.

Fluorek jest stosowany w postaci żelu, pianki lub lakieru podczas wizyty u dentysty. Zęby są suszone, więc fluorek nie zostaje rozcieńczony. Żel fluoryzowany albo pianka może być zastosowana za pomocą aplikatora, który wygląda jak osłona do ust, zakłada się ją na jedną do czterech minut. Lakier fluoryzowany może być nakładany bezpośrednio na części zębów, które mają najprawdopodobniej ubytek, aby wzmocnić je. Jest to przewaga lakieru nad żelem albo pianką. Lakier również zawiera bardzo wyraźne stężenie fluorku. Aktualnie fluorek występuje w różnych smakach, ale to nigdy nie powinno się go połykać.

Suplementy fluoryzowane są używane zazwyczaj przez dzieci. Są one przyjmowane w małych ilościach. Dzienna dawka wynosi od 0,25 do 1 mg. Ilość opiera się od wieku dziecka i ilości fluorku w wodzie pitnej.

Dentyści nie przepisują więcej niż 264 miligramów tabletek fluoryzowanych na raz, ponieważ toksyczna dawka fluorku dla dzieci 2-letniego o wadze 22 funtów jest 320 miligramów. W celu uniknięcia jakiegokolwiek prawdopodobieństwo przedawkowania, nie należy robić zapasów tabletek kupowanych na zaś. Jeśli masz jakiekolwiek pytania w związku z ryzykiem fluoru porozmawiaj z dentystą albo lekarzem.

Każdy powinien używać fluoryzowaną pastę do zębów. Należy zwracać szczególną ostrożność na małe dziećmi, gdyż mający duże szanse połknąć pastę do zębów niż ją wypluć. Unikaj smakowych past do zębów, które mogą zachęcać do połykania. Ilość pasty do zębów powinna być wielkości grochu.

Następstwa po zabiegu

Nie należy jeść, pić albo palić przez co najmniej 30 minut po zabiegu fluoryzacyjnym. Pomaga to zwiększyć styczność fluorku z zębami.

Ryzyko

Fluor jest bezpieczny i skuteczny kiedy jest stosowany prawidłowo. Jednakże, może być niebezpieczny w wysokich dawkach. Wszystkie wody – systemy fluoryzacji są sprawdzane codziennie do utrzymania bezpiecznego poziomu fluoryzacji. Rodzice powinni nadzorować korzystanie ze wszystkich produktów fluoryzowanych w domu, w tym pastę do zębów. Fluoryzowane tabletki powinny być przechowane bezpiecznie z dala od małych dzieci.

Jeśli połkną zbyt dużą dawkę fluoru może powodować mdłości u małych dzieci. Co więcej, zbyt dużo fluorku może także powodować plamki tworzące się na szkliwie zębów. Plamki mogą być widoczne w jamie ustnej.

Omów te kwestie z dentystą. Może polecić Ci produkty fluoryzowane które są najlepiej dla twojego dziecka.

Toksyczne dawki fluoryzacji opierają się o wagę. Na przykład, toksyczna dawka fluoru dla 8-letniego dziecka o wadze 45 funtów to 655 miligramów. Dla porównania, 8-uncji szklanki wody z 1 część na mln fluorku zawiera 0,25 mg fluorku. Niewielkie ilość pasty do zębów zawierają 0.24 miligramów fluorku. Ponieważ produkty fluoryzowane są używane w tak niewielkich ilościach, bardzo trudne jest otrzymać toksyczną dawkę w warunkach domowych.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Ważne jest, abyś porozmawiał z dentystą albo higienistą stomatologii o wszelkich produktach fluoryzowanych, które używasz. Dentysta albo higienista bierze pod uwagę wszystkie źródła fluoru i może ustalić, które są najlepsze dla Ciebie albo twojego dziecka.