Fluoroza

Co to jest fluoroza?

Twoje stałe zęby formują się pod twoimi dziąsłami w kości szczękowej podczas wczesnego dzieciństwa. Pojawiają się w twoim jamie ustnej najpierw jako zęby mleczne które następnie wypadną. Korony w prawie wszystkich zębach stałych są w pełni uformowane do około 8 roku życia. Wyjątkiem są zęby mądrości, które tworzą się w wieku dojrzałym. Korona jest częścią zęba, która jest widoczna w jamie ustnej.

Spożywanie zbyt dużej ilości fluoru, podczas gdy zęby są w trakcie tworzenia może prowadzić do fluorozy. Ten stan powoduje białe albo brązowe odbarwienia albo plamki na szkliwie albo na powierzchni zębów. Efekty mogą obejmować od drobnym zmian koloru do nieregularności powierzchni zębów.

Fluoroza jest kosmetycznym stanem, a nie chorobą. Często jest tak łagodna, że tylko dentysta – profesjonalista może go wykryć. Większość przypadków fluorozy występuje u małych dzieci biorących suplementy fluoryzowane albo pasty do zębów z fluorem, gdy woda którą piją jest już fluorowana.

Objawy

Zęby, na które łagodna fluoroza wpłynęła mogą nie wykazywać żadnych zmian albo zmian widocznych tylko dla dentystyczny – profesjonalisty. Łagodno-umiarkowana fluoroza produkuje białe linie, smugi albo plamki. Poważna fluoroza zębów może powodować ubytki i brązowe, szare albo czarne plamki. Szkliwo również może mieć zniekształcony kształt.

Diagnoza

Dentysta lub higienista stomatologii zapyta o pobór twojego dziecka fluoryzowanej wody, to pomoże ustalić, jeśli odbarwienia zostaną zaobserwowane jako wynik fluorozy. Również zapyta o przebyte i obecne choroby, które mogą atakować zęby twojego dziecka. Dentysta zbada zęby i dziąsła twojego dziecka, prześwietli je aby upewnić się że nie ma żadnych innych wad albo próchnicy.

Inne objawy mogą wyglądać jak fluoroza. Wady rozwojowe i problemy z czaszką albo kośćmi twarzy mogą zakłócać szkliwo albo zębinę zębów. W dodatku, silne gorączki albo trauma (po upadku w którym ząb został uszkodzony) u niemowląt albo małych dzieci może odbarwiać zęby. Młode dzieci mogą mieć ubytki w zębach mlecznych więc jakiekolwiek odbarwienia zęba powinno być sprawdzone w gabinecie dentystycznym.

Oczekiwany Czas Leczenia

Odbarwienia i plamki pozostawione przez fluorozę są trwałe. Mogą przyciemniać się z czasem.

Zapobieganie

Jeśli dziecko ma mniej niżej 6 lat nakładaj na szczoteczkę tylko niewielką ilość pasty do zębów o wielkości grochu. Przypilnuj aby twoje dziecko wypluwało a nie połykało pasty po czyszczeniu. Nie kupuj past smakowych, które mogą zachęcać do połykania. Trzymaj wszystkie fluoryzowane produkty z dala od dzieci, czyli np. pasty do zębów i płyny do płukania ust.

Dodawanie fluorku do wody pitnej jest jednym ze świetnych zapobiegawczych programów choroby dwudziestego wieku. Dzieci powinny brać suplementy fluoryzowane tylko jeśli woda, którą piją nie zawiera dość fluorku. Jeśli twoje dziecko bierze suplementy fluoryzowane, sprawdzać ilość fluorku w twojej wodzie. Jeśli korzystasz z publicznego zaopatrzenia w wodę, skontaktuj się z dostawcą, aby zapytać o poziom fluoru w wodzie. Możesz również zwrócić się o pomoc do swojego dentysty aby sprawdził próbki twojej wody. Następnie skonsultuj się z dentystą lub pediatrą, czy twoje dziecko potrzebuje suplementów fluoryzowanych.

Niektóre pokarmy i napoje zawierają fluor. Na przykład, wiele soków owocowych i napojów gazowanych zawiera fluorek na poziomach podobnych do fluorowanej wody, również niektóre wody mineralne mają dodawany fluor. Wszystko to można zsumować aby poznać ilość fluorku które twoje dziecko konsumuje.

Leczenie

Pamiętaj, że fluoroza wpływa tylko na wygląd zębów, a nie powoduje próchnicy. Leczenie fluorozy składa się z maskowania plamek.

Wiele przypadków fluorozy jest drobna i nie wymaga leczenia. Czasami fluoroza następuje tylko na zębach trzonowych-tylnich gdzie nie jest widoczna. Poważne przypadki np. na zębach przednich mogą być leczone poprzez usuwanie powierzchni barwionych wybielając zęby lub inne procedury. Poważne przypadki fluorozy mogą być pokryte pl lakiem, koroną czy licówką.

Kiedy należy skontaktować się z Profesjonalistą?

Jeśli zauważyliśmy białe smugi albo plamki na zębach dziecka albo że jeden lub więcej zębów jest odbarwionych, należy skontaktować się z dentystą.

Rokowanie

Zęby zaatakowane przez fluorozę nie są chore. Fluoroza nie powoduje próchnicy albo innych dentystycznych problemów. W trosce o wygląd można wybielić zęby usuwając plamki z powierzchni i forniry albo inne procedury na pokrycie odbarwienia.

Tags: , , , , , ,