Co powoduje psucie się zębów?

Bakterie w twojej jamie ustnej potrzebują jedzenia, aby żyć i rozmnażać się. Gdy jesz słodycze lub inne węglowodany, bakterie używają ich również jako jedzenie. Bakterie wytwarzają kwasy, które mogą rozpuszczać szkliwo zęba (zewnętrzną warstwę zęba).

Nie tylko słodycze czy lody lecz wszystkie węglowodany zamieniają się w cukier prosty. Obejmują one glukozę i fruktozę. Niektóre z tych procesów zaczyna się w jamie ustnej.

Bakterie w twojej jamie ustnej zamieniają cukry z jedzenia na kwasy. Kwasy te zaczynają rozpuszczać mineralne kryształki w zębach. Podczas jedzenia z godziny na godzinę, z dnia na dzień twoje zęby są narażane na atak kwasu.

Ten atak może doprowadzać do próchnicy. Najpierw kwas zaczyna rozpuszczać wapń i kryształy fosforanu wewnątrz zęba. Białe plamki mogą pojawiać się na szkliwie, osłabiając go. Jednak utrata minerałów rozwija się na powierzchni szkliwa, więc powierzchnia wciąż pozostaje gładka.

Na tym etapie, ząb może być wyleczony za pomocą fluorku, białek i minerałów (wapń i fosforan) w ślinie. Ślina również pomaga redukować poziomy kwasów w bakterii, które atakują ząb.

Jednak, gdy próchnica przeniknie przez szkliwo spowoduje ubytek, wówczas uszkodzenie jest trwałe. Dentysta musi usunąć próchnicę i wypełnić ubytek. Nieleczona próchnica może pogorszyć problem, niszcząc całkowicie szkliwo wewnątrz warstwy zębiny aż do miąższu albo nerwu zęba. Dlatego należy leczyć próchnicę we wczesnym etapie, gdy proces uszkodzenia może być całkowicie odwrócony.

Tags: , ,